Mezinárodní konference k učitelské profesi v Berlíně

Mezinárodní konference k učitelské profesi „International Summit on the Teaching Profession“ pořádala Konference ministrů školství Spolkové republiky Německo, Odborový svaz pro vzdělávání a vědu a Svaz pro výchovu a vzdělávání v Berlíně 2. – 4. března 2016.

Kromě zastoupení MŠMT se za Českou republiku zúčastnil předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík a za odbornou učitelskou veřejnost Petr Pečenka.

Při závěrečné prezentaci jednotlivých zúčastněných států představil náměstek Štech společné doporučení k posílení pozice učitele:

• zajistit základní předpoklady pro to, aby učitelé sami přijali představu o postavení profese ve společnosti
    • radikální zvýšení učitelských platů, zlepšení vzdělávacího prostředí apod.
  • diferencovaný kariérní systém založený na profesním růstu
    • systém, který (1) bude ctít specifické kategorie učitelů a (2) jehož cílem je naplnění požadavků a potřeb s ohledem na profesní identitu učitelů v jednotlivých pedagogických kategoriích
  • změna dalšího profesního rozvoje učitelů
    • připravit učitele na požadavky, které vyplývají z přípravy inkluzivního a digitálního vzdělávání a zaměřit se na změny spojené s didaktickou znalostí obsahu předmětů namísto kompetečního pojetí učiva