Školské odbory požadují větší růst platů učitelů, chtějí jednat

Školské odbory budou dál jednat o možnosti většího růstu platů ve školství. Plánované zvýšení od ledna o deset procent pro učitele a sedm procent pro nepedagogické pracovníky podle nich na zlepšení kvality škol nestačí. Novinářům to po jednání s ministrem školství Robertem Plagou řekl předseda školských odborářů František Dobšík. Plaga s větším růstem platů nepočítá.

"Co se týká pedagogických pracovníků, pokud chceme opravdu, aby to bylo atraktivní povolání, tak deset procent je zasypávání dluhů z minulosti," uvedl František Dobšík. Odboráři nejsou s návrhem spokojeni a chtějí dál jednat o možnosti navýšení platů vyučujících o 15 procent i o požadavku na větší růst platů pro nepedagogy. 
Vláda v programu slíbila zvýšení platů učitelů do roku 2017 na 150 procent jejich úrovně z roku 2021, což by mělo být minimálně 45.000 korun. Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 36.224 korun. Robert Plaga řekl, že vládní slib se díky navrhovanému růstu platů v příštích dvou letech podaří naplnit. S ohledem na vývoj ekonomiky se podle něj rychlejší navýšení platů nedá čekat.
Podle Františka Dobšíka odbory očekávaly, že ministerstvo školství bude mít větší ambice. Chystají se na další jednání. "Chceme to posunout dál, aby rozhodla paní ministryně financí Alena Schillerová, potažmo pan premiér (Andrej Babiš," řekl.

Více na:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/skolske-odbory-pozaduji-vetsi-rust-platu-ucitelu-chteji-jednat/1793477?fbclid=IwAR0kUBcQrKgjUsyhlvN9MYYvtizhfIXBzUdAm_JZ-b-42jfOuG5j_JCriBQ