Smuteční oznámení

V pátek 6. 6. 2020, v tento den se skoro magickým datem, odešla do „exoďáckého“ nebe naše kolegyně a dlouholetá organizátorka základen EXOD paní Jarmila Němcová z Krnova.

Všichni účastníci jejích základen v Chebu, v Krnově i na Slovensku ve Veľkém Mederu na ni budou vzpomínat jako na veselou, přátelskou a obětavou paní vedoucí. Mě osobně s Jaruškou vázaly přátelské, kamarádské vztahy, které sahají až do roku 1992, kdy se započala naše vzájemná spolupráce. Ona, zodpovědná paní vedoucí, stmelující kolektiv účastníků EXOD    a já, „mladý“ průvodce, který ji občas pozlobil nějakým žertíkem. Společně jsme každoročně  o prázdninách strávili týden i více dní na EXODech. Společně jsme sdíleli a prožívali radostné i ty smutnější rodinné události. Nyní jen zbývají krásné vzpomínky na společné zájezdy do Německa, Nizozemí a Londýna s učitelskými odboráři, na trochu „důchodcovské“ základny v Chebu a na slovenských termálech. Všichni vedoucí EXOD vzpomínají na jubilejní 10. celostátní aktiv v roce 2015, který pro nás s láskou v Krnově připravila. Škoda, že zhoršující se zdravotní stav ji již nedovoloval dále pokračovat v obětavé práci pro lidi.  Čest její památce!

Dr. Jiří Michal
vedoucí komise EXOD

Vzpomínáme…

V prosinci 2017, v předvánočním čase, opustil naše řady „exoďáků“ dlouholetý, obětavý vedoucí základny Jilemnice – brána Krkonoš pan učitel Mgr. Zdeněk Zuzánek. Osiřely horské chodníky a stezky, po kterých prováděl tento krkonošský patriot od roku 1973 stovky nadšených a spokojených účastníků jeho EXODů. Milovník přírodních krás hor, lidových s historických památek Podkrkonoší by se letos v únoru dožil požehnaných 86 let.  Všichni, kteří jste ho znali, věnujte, prosím, tomuto vzácnému člověku krátkou vzpomínku. Čest jeho památce!

Komise EXOD při ČMOS PŠ