9. Světový kongres Education International

Ve dnech 11. – 13. července 2023 se koná 9. Světový kongres mezinárodní organizace Education International. Organizace Education International sdružuje školské odbory z celého světa.

Celkem zastupuje 383 členských organizací, které zastupují více než 32 miliónů pedagogických a nepedagogických pracovníků ze 178 zemí a území. ČMOS PŠ je členem Education International prostřednictvím ETUCE, regionálního zastoupení Education International v Evropě.

Letošní rok se kongres EI koná poprvé v online formě. Rozhodnutí udělat online kongres bylo učiněno již v roce 2021 během pandemie covid-19, kdy nebylo jisté, zda delegáti nominovaní členskými organizacemi na kongres, budou moci cestovat.

Tématem letošního kongresu je Růst odborů, pozvednutí profese, obrana demokracie. Delegáti kongresu budou po tři dny jednat o daných tématech, schvalovat nejnutnější dokumenty a provádět nezbytné volby, které jim předepisují stanovy EI. Je totiž právě Světový kongres EI, kde se určují základní politiky, principy, program i rozpočet celé organizace a provádí se volby prezidenta, viceprezidenta, generálního tajemníka a členů exekutivního orgánu organizace. Tento Světový kongres tedy projedná jen tu nejnutnější agendu. Volby orgánů, diskuse a schvalování rezolucí proběhnou v roce 2024 v Buenos Aires, kde proběhne 10. řádný světový kongres EI.

Více informací můžete najít na oficiálním webu kongresu zde.

Gabriela Tlapová