Druhá světová konference nepedagogických pracovníků

V květnu 2023 se v Aveiru, v Portugalsku, konala Druhá světová konference nepedagogických pracovníků. Konferenci pořádala organizace Education International ve spolupráci s portugalským odborovým svazem pracovníků ve školství Federação Nacional da Educação FNE.

Hlavním tématem konference bylo: Vybudování síly odborů: Obrana práv a statusu nepedagogických pracovníků.

Nepedagogičtí pracovníci čelí v různých zemích velice podobným výzvám. Mezi tyto výzvy patří malé platové ohodnocení, nejisté pracovní smlouvy, špatné pracovní podmínky, nedostatek uznání nepedagogických profesí, nemožnost dalšího rozvoje a kariérního růstu. Příčinou jsou většinou nízké rozpočty pro oblast vzdělávání a pro nepedagogické profese.

David Edwards, generální tajemník Education International, ve své závěrečné řeči zdůraznil, že je potřeba zajistit, aby každé vzdělávací zařízení mělo dost nepedagogických pracovníků, neboť i oni pomáhají zajišťovat inkluzivní výukové prostředí a kvalitní vzdělávání pro všechny studenty.

Konference přijala dokument s názvem Go Public: Fund ESP (Podpořte veřejné vzdělávání: investujte do nepedagogických profesí). Tento dokument shrnuje hlavní požadavky vyslovené zástupci nepedagogických pracovníků. Zprávu z konference najdete zde: anglická verze, francouzská verze, portugalská verze a španělská verze.

4. 9. 2023

Gabriela Tlapová