Education International apeluje na vlády – více investic do veřejného vzdělávání a do učitelů

Dne 24. ledna 2024 v rámci své kampaně Go Public! Fund Education! uspořádala Education International u příležitosti Mezinárodního dne vzdělávání online akci, ve které připomněli, že právo na vzdělávání je právem všech a že na kvalitním vzdělávání záleží budoucnost nás všech. V rámci této akce Education International (EI) upozornila, že je třeba apelovat na vlády, aby investovaly do veřejného vzdělávání a do učitelů.

Součástí výše zmíněné kampaně EI je i lobbying na půdě OSN, aby se začal řešit světový nedostatek učitelů. Na celém světě má podle údajů Education International chybět 44 miliónů učitelů. OSN zřídila v roce 2022 Panel na vysoké úrovni učitelské profese, který má vytvořit soubor doporučení, která by státům pomohla vyrovnat se s nedostatkem učitelů. Panel s podporou společné organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a sekretariátu Mezinárodní organizace práce (ILO) má shromáždit odborné znalosti. V tomto panelu jsou zastoupeni učitelé, studenti, zástupci učitelských odborů a občanské společnosti, soukromého sektoru, akademické sféry. V tomto panelu jsou zastoupeni i členové Education International. Doporučení sepsaná panelem by měla být již brzy zveřejněna.

David Edwards, generální tajemník Education International, vyzval členské organizace EI, aby doporučení dobře prostudovaly a aby je použily k vyjednávání s vládami. Řekl: „Vzdělávání je veřejným dobrem a veřejnou zodpovědností. Vzdělávání může být poskytováno jen skrze plně financované, bezplatné kvalitní vzdělávací systémy vedené silnou a respektovanou učitelskou profesí.“

Gabriela Tlapová