Informace z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro vzdělávání a lidské zdroje

Jednání, které  se uskutečnilo  v odpoledních hodinách  v úterý 26.3.20024, zahájil vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže J. Mareš.  Ministr školství M. Bek  zhodnotil vyjednávání o navýšení rozpočtu na platy nepedagogických pracovníků. Dohoda na vládě umožnila z nespotřebovaných zdrojů využít 800 mil. Kč na dofinancování nepedagogických pracovníků, na obsazená místa.

Rezerva  (800 mil.) nebude plošně rozepsána krajům. V případě, že  OŠKÚ nebudou stačit prostředky na dohodovací řízení, mohou o navýšení rezervy MŠMT požádat. MŠMT bude prověřovat oprávněnost žádosti. OŠKÚ by měly posuzovat  u dohodovacích řízení  požadavky každé školy zvlášť. Jedním z ukazatelů je  rozpočet školy v mínusu v nárokových složkách. Tzn. pokud škole po odečtení nárokové složky (včetně OSOH) zůstanou mzdové prostředky, nebude v mínusu, nebude pravděpodobně u dohodovacího řízení úspěšná. Proti tomu se postavila jak strana odborů , tak i zaměstnavatelů. Nesouhlasíme s tím, že z objemu prostředků na platy učitelů, které jsou definovány zákonem,  mají být zafinancováni ostatní  zaměstnanci. MŠMT  poukázalo na velký objem finančních prostředků, který ředitelé vydávají na odměny. Ředitelé by měli více využívat osobní ohodnocení.

Probíhají  koaliční jednání k navýšení tarifních tabulek. Zejména tabulky č. 1 přílohy nařízení vlády. Varianta,  která je v jednání  by zvedla všechny kategorie na úroveň minimální mzdy. To však záleží na kondici státního rozpočtu, prosazení nebude jednoduché. Prezident  Unie zaměstnavatelských svazů J. Horecký informoval o jednání, která se uskutečnila na půdě MPSV. Návrh na  zvýšení tarifní tabulky č. 1 předloží ministr práce a sociálních věcí na jednání K 5. Tabulka  se týká i nepedagogických pracovníků. Podpůrné stanovisko ke zvýšení tabulky dal i Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv i Asociace krajů.

Ministr školství nás dále  informoval o jednání s kraji ohledně převodu nepedagogických pracovníků pod zřizovatele. V tuto chvíli není nic rozhodnuto, není jasné, jakých nepedagogických pracovník by se to týkalo. Jednání zatím probíhají na úrovni MŠMT a MPSV, připravují se podmínky. Ministr ubezpečil, že převod nemusí být za každou cenu. Neuskuteční se, pokud na něm nebude shoda. Odborová strana upozornila mimo jiné na zásadní skutečnost, finance převedené do RUD nejsou „zamašličkované“, obce a kraje nemají povinnost celý objem poskytnout školám. Požádali jsme o analýzu kolik obce poskytují školám v rámci prostředků, které poskytuje stát  prostřednictvím  RUD již nyní na  jednoho žáka.

Diskuze probíhala i k  transformaci sítě zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy a pro preventivně výchovnou péči zřizovanou MŠMT. Žádný oficiální materiál k ní není. Do interní diskuze budou zapojeni též odborníci z praxe.

K duálnímu vzdělávání, respektive k jeho principům,  byl předložen materiál. Poradní tým doporučil využít ho jako východisko pro zakotvení v zákoně. V tuto chvíli není jasné, zda bude v samostatném zákoně, nebo bude součástí školského zákona.

Vedení ČMOS PŠ