Proč největší odborová centrála potřebuje čas na hledání nového předsedy/předsedkyně

Má ještě J. Středula schopnost poctivě dokončit své volební období?

Na důvěře a solidaritě stojí odbory, od toho se jednoznačně odvíjí jejich vliv. Ten je však nyní na bodě mrazu. ČMKOS není od neúspěšné prezidentské volby svého představitele Josefa Středuly schopna reagovat na změny, které zhoršují ekonomickou a sociální situaci českých zaměstnanců.

Sociální dialog selhává, vláda překračuje hranice únosnosti a ČMKOS adekvátně nereaguje. Iniciativu, kde to jde, přebírají jednotlivé odborové svazy - ve zdravotnictví, školství, emancipuje se OS KOVO a průmyslové OS.

Ta tam jsou doby, kdy Josef Středula hlásal: „neodpustím vládě žádnou křivdu na zaměstnancích.“ Ti mu dnes i na sociálních sítích vyčítají neakceschopnost a dávají mu najevo, že nemá jejich důvěru. Tu si nyní ještě více pošramotil aférou s neplacením členských příspěvků, kterou se snažil zamést pod koberec.

Nebýt mediálního tlaku, stál by protiprávně v čele ČMKOS dodnes. Josef Středula ztratil důvěru a schopnost poctivě dokončit své volební období. Odborové svazy postavil před dilema, do tří týdnů najít nového kandidáta, nebo jeho potvrdit znovu ve funkci.

Odborové svazy potřebují čas vybrat novou osobnost do čela vedení ČMKOS, proto mnohé chtějí 25. března 2024 na mimořádném Sněmu ČMKOS odložit volbu předsedy na pozdější dobu, zvolit pouze nového místopředsedu J. Vaňáska místo rezignujícího V. Samka a plnohodnotně fungovat jako odborová centrála, kterou bude aktivně řídit Rada ČMKOS.

Nové nomiace do vedení ČMKOS

Poslední iínformace z médií dále hovoří o tom, že nominace na předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) získala vedle dosavadního předáka Josefa Středuly také místopředsedkyně centrály Radka Sokolová, ta se ale o funkci ucházet nebude. Je možné, že se šéf odborů bude volit až na podzim, uvedla Česká televize. Do funkce místopředsedy za ni odborové svazy navrhly vedoucího sociálně-ekonomického oddělení ČMKOS Jiřího Vaňáska a Jana Křemena z odborové organizace Českého rozhlasu.

„Na pozici předsedy ČMKOS obdržel Josef Středula nominace od 14 odborových svazů a dvě nominace byly na mé jméno. Nominace na místopředsedu přicházejí na jméno Jiří Vaňásek a obdržel celkem 13 nominací. Druhým kandidátem na místopředsedu ČMKOS je Jan Křemen z Českého rozhlasu, kterého nominoval Odborový svaz Media,“ uvedla Radka Sokolová. Středulu a Vaňáska navrhl mj. i nejpočetnější svaz KOVO.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/781934/boj-o-kreslo-sefa-odboru-stredulu-na-souboj-vyzvala-zena.html

Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo v pořadu Epicentrum řekl, že Josef Středula ztratil jeho důvěru a volit ho nebude. Podle něj měl navíc skončit ve funkci už když kandidoval na prezidenta.

Zdroj: https://tv.blesk.cz/video/8975822/sef-kovo-durco-stredula-ztratil-mou-duveru-svaz-muze-byt-cas-bez-predsedy.html?fbclid=IwAR3UC-m8LTZfVpC7H615mkx0cSrEOA-VSyzvbmlfmmwDWIgZm7Gp-Ao6CGY