Ředitelka ETUCE vyjádřila podporu požadavkům školských odborů

Letošní nový školní rok začíná v České republice nejistě. Evropský odborový výbor pro vzdělávání, ETUCE, potvrzuje svou neochvějnou podporu členské organizaci v Česku, Českomoravskému odborovému svazu pracovníků školství (ČMOS PŠ), a jeho členům, kteří se potýkají s výzvami ve vzdělávání.

Následuje volný překlad projevu Susan Flocken, ředitelky ETUCE pro Evropu, originál viz připojené video:

ETUCE stojí na straně českých učitelů v jejich boji za posílení akademických svobod, institucionální autonomie a dalších základních hodnot. Podporujeme jejich požadavky na udržitelné a dlouhodobé veřejné investice i financování, stejně jako jejich požadavky na kolegiální řízení a efektivní sociální dialog. Společně s ČMOS PŠ požadujeme atraktivnější kariérní příležitosti založené na zajímavých platech, spravedlivých důchodech, důstojných pracovních podmínkách, jistotě zaměstnání se smlouvou na dobu neurčitou, spolehlivých kariérních cestách a rovných příležitostech pro zaměstnance. Víme, že učitelé v Česku se letos dočkali pouze šestiprocentního zvýšení platů. To je číslo, které se podstatně liší od celostátního průměru a historicky patří k nejnižším v Evropě. V ETUCE jsme zahájili kampaň za zatraktivnění učitelské profese. Našich deset klíčových požadavků zahrnuje: podporu profesní autonomie; vytvoření demokratické školní kultury; zajištění důstojných konkurenceschopných platů; udržení jistých a bezpečných pracovních podmínek; zajištění kontroly pracovní zátěže a rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem; zajištění efektivního kariérního startu s cílem udržet učitele v profesi; zajištění profesního rozvoje; zavedení kvality a rozmanitosti; zajištění sociálního dialogu; ocenění, respektování a posílení učitelské profese. Každý žák si zaslouží, aby ho učili kvalifikovaní učitelé. V Evropě se však potýkáme s vážným nedostatkem učitelů. Méně mladých lidí se rozhoduje pro učitelskou kariéru a mnoho zkušených učitelů tuto profesi opouští. Zasazujeme se o kvalitní kontinuální profesní rozvoj. ETUCE stojí pevně po boku ČMOS PŠ při obhajobě práv a well-beingu učitelů i dalších pedagogických pracovníků a kvalitního vzdělávání v Česku. V této nejisté době je klíčové udržet hodnoty silného vzdělávacího systému a zajistit, aby pedagogové byli adekvátně podporováni i odměňováni za svou zásadní práci při utváření budoucnosti země.

Susan Flocken, ředitelka ETUCE pro Evropu

Susan Flocken také zaslala dopIs ČMOS PŠ u příležitosti vyhlášení stávky škol dne 27. 11. 2023. Evropský odborový výbor pro vzdělávání (ETUCE) vyjádřil solidaritu s Českomoravským odborovým svazem pracovníků ve školství. Viz připopjený dopis ve foirmátu pdf. níže.