Školské odbory vyhlásily kvůli učitelským platům stávkovou pohotovost

Vyhlášení stávkové pohotovosti

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Reagují tak na pondělní jednání koalice, která se neshodla na tom, jakým způsobem a z čeho zvýší platy učitelů a pracovníků ve školství. Cílem odborářů je v listopadu dosáhnout patnáctiprocentního nárůstu u pedagogů a desetiprocentního navýšení u ostatních školských zaměstnanců. Šéf ČMKOS Josef Středula navíc hrozí, že se k učitelům mohou přidat další profesní skupiny.

„Obávali jsme se, že se vláda nebude schopná dohodnout a nastolit slíbené priority. Nemůžeme tomu přihlížet. Dnešním dnem vstupujeme do stávkové pohotovosti,“ oznámil předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS) František Dobšík.

„Stávková pohotovost pro nás znamená, že budeme dál vyjednávat. Nejsou to zavřené dveře, je to zdvižený prst. Nedělá nám to radost, nechceme, aby to bylo bráno jako vyhrožování, ale máme dojem, že vláda měla dost času na to, aby rozhodně řekla, jestli to se svými sliby myslí vážně,“ dodala místopředsedkyně ČMOS Markéta Seidlová.

Vládní strany v pondělí vyzývaly ke klidu

Jednání o zvýšení platů jsou součástí debat o tvorbě státního rozpočtu na příští rok. Odboráři trvají na zvýšení platů učitelů o 15 procent a platů nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od listopadu. Dohromady požadují 13 miliard korun navíc.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) v návrhu rozpočtu na příští rok vyčlenil na růst platů v celém veřejném sektoru 12 miliard korun, což na uspokojení požadavků na vyšší platy nestačí. Zvyšovat již schválený padesátimiliardový schodek rozpočtu žádná z koaličních stran nechce. Odboráře vyzvaly ke klidu a dialogu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se o platech mělo rozhodnout do konce září.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2230390-skolske-odbory-vyhlasily...