Školský výbor k patové situaci ve financování školství

Velká diskuse se strhla na jednání  školského výboru Parlamentu ČR, po vystoupení ministra školství Mikuláše Beka, který informoval  o důvodech rozhodnutí vlády, která neschválila jeho návrh a některých koaličních představitel, poskytnout školství 800 miliónů korun na vyřešení problémů s financování nepedagogických pracovníků.

Ředitelé  škol se nyní  po rozpisu rozpočtu ocitli v závažném dilematu, kdy buďto budou propouštět nepedagogy, nebo je udrží na úkor krácení platů učitelům. Ministr to už dříve označil „jako kanibalizaci platů“.

Vláda si vzala na přidání čas půl roku a rozhodne se podle situace, jak se budou vyvíjet státní finance. Jediným pozitivem je, že na nejbližším zasedání  zruší tzv. limit počtu nepedagogických  zaměstnanců a uvolní v rozhodování ruce ředitelům škol, kteří se tak nedostanou do rozporu s rozpočtovou kázní. Vláda vidí momentální řešení v krajích, které by jako zřizovatelé měly školám pomoci a jsou na tom podle vládního kabinetu finančně dobře.  

Členové rozpočtového výboru  se v této otázce dělí na dva tábory, jedni vidí i do budoucna řešení v převodu nepedagogů na zřizovatele, a to i se změnou tzv. RUD (rozpočtové určení daní). Někteří tento způsob vidí jako narušení personální integrity škol.

Školský výbor schválil  možnost, aby v rozpravě vystoupil František Dobšík, předseda ČMOS pracovníků školství. Ten apeloval na politickou vůli a  rozum všech přítomných. „Mnoho z vás zná objektivní situaci škol v jednotlivých regionech, máte v rukách možnost  přesvědčit vládu, aby zasáhla a  nenechala školy půl roku v další nejistotě.“