Tarif musí zůstat základem odměňování!

Připojte se k petici školských odborů

Vážené kolegyně, vážení kolegové!

Mnozí z Vás jistě zaznamenali, že ministr financí při vyjednávání o platech v rozpočtové sféře vyjadřoval záměr, že navýšení platů chce výrazně zaměřit do odměn i přesto, že programové prohlášení vlády klade důraz na to, aby podíl nadtarifů na celkovém platu byl zachován na úrovni 20 %, což je současný stav.

V příloze přikládáme petici, která má za cíl ovlivnit rozhodování vlády o tarifní tabulce č. 5 pro pedagogické pracovníky. Od 1. 1. 2022 se tabulka č. 5 zvýšila o 2 %. Pro nepedagogy se podařilo po velmi složitých a náročných vyjednáváních navýšit tabulku číslo 1, kde jsou naši nepedagogičtí pracovníci zařazeni, o 10 % od 1. 9. 2022. Takto navýšený plat pobírali nepedagogové 4 měsíce 2022 a budou pobírat celý rok 2023. Toto navýšení pro nepedagogy pro rok 2023 znamená meziroční navýšení tarifů o 6,5 %.

Ve státním rozpočtu je navrženo navýšení finančních prostředků na platy o 4 % pro pedagogické pracovníky, ale pouze do nenárokových složek platů. Peticí chceme změnit rozhodování vlády, aby se i pedagogickým pracovníkům zvýšily tarifní platy od 1. 1. 2023.

Petici prosím rozšiřte ve svém okruhu i kolegům do škol, kde nepůsobí odborová organizace. Termín pro vyplnění je do 10. prosince včetně tohoto dne.

Děkujeme a věříme ve vaši aktivní spolupráci!

Vedení odborového svazu

Petice ke stažení je připojena jako příloha ve formátu pdf. Přiložen je i odborný výklad petičního práva.

Jedním z prvních mediálních ohlasů na petici byla informace ČTK, kterou přinesly i Novinky.cz, naleznete ji zde: Školské odbory přišly s peticí. Žádají valorizaci platových tarifů pro pedagogy - Novinky