Úspěšné vyjednávání, peníze na nepedagogy budou

Vyjednávání školských odborů a jejich tlak na vládní činitele byl úspěšný. Ministerstvo školství bude mít navýšený rozpočet na rok 2024 na dofinancování platů 2500 nepedagogických pracovníků, jedná se o cca 800 mil Kč. O tyto prostředky by měly být posíleny krajské rezervy. Dnes (6. 3. 2024) budou školské odbory jednat s ministrem školství Mikulášem Bekem o detailech řešení. Vedení odborového svazu – František Dobšík a Markéta Seidlová

Rozpočet ve školství se navýší, peníze navíc by měly jít na nepedagogické pracovníky (vyšlo na iDnes)

Ministr školství Mikuláš Bek představil změny v rozpočtu a financování regionálního školství, které by měly přinést peníze navíc pro zhruba dva a půl tisíce nepedagogických pracovníků. Mimo peněz pro školství přiblížil statistická data k přijímacímu řízení na střední školy. Na všechny formy středních škol se letos hlásilo necelých 162 tisíc uchazečů.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ve středu uvedl, že se dohodl na navýšení rozpočtu pro školství ještě v tomto roce. Navýšit by se měly dodatečně rezervy spravované krajskými úřady tak, aby bylo možné dofinancovat až 2,5 tisíce nepedagogických pracovníků, na které aktuálně chybělo okolo 800 milionů korun.

„Ministerstvo školství je připraveno dodatečně zvýšit rezervy, které jsou spravovány krajskými úřady tak, aby bylo možné dofinancovat dva a půl tisíce nepedagogických pozic, které aktuálně nejsou pokryty rozpisem rozpočtu, který byl školám rozeslán začátkem února,“ přiblížil Bek.

Peníze na kuchařky či školníky půjdou ze státních peněz. A nebude tak nutné, aby je doplácely kraje, jak hrozilo, z jejich vlastních rozpočtů. „Garance je důležitá proto, aby letošní rok proběhl zdárně i v těch školách, kde pokles normativního financování nepedagogických pozic mohl případně vyvolávat provozní potíže,“ doplnil šéf resortu školství.