Výsledky obsáhlé ankety školských odborů

Naše obavy se naplnily: učitelé se stali hlavními sponzory fungování škol.

Školské odbory zmapovaly, jak vypadá aktuální situace financování regionálního školství a v anketě oslovily zástupce škol. Odpovědi ukazují, že víc než polovina dotázaných ředitelů se dostává do problémů.

Ze slibovaných dodatečných 800 mil Kč zatím kraje ani školy nic nedostaly. Nepomohla ani tzv. dohodovací řízení se zřizovateli, protože ředitelé škol i když viděli, že jim finanční prostředky nestačí, se dohodovacího řízení neúčastnili. Bylo jim totiž sděleno, že nebudou mít šanci nic vyjednat, pokud budou mít finančně zabezpečené nárokové složky platů pro zaměstnance.

Vládou garantované peníze pro učitele, včetně prostředků na navýšení jejich platů  v průměru o 2500 Kč, tak budou muset využít pro nepedagogy, a pokud to nebude stačit, budou muset i propouštět, což už se na některých školách děje.  Ředitelé se tak dostali do velmi prekérní situace. Slib z programového prohlášení vlády, že plat učitelů bude na 130 % průměrné mzdy v ČR, vláda „splní“. Ale nezajistí ho vlastně ředitelé, kterým vláda nechala v rukách Černého Petra.

Konkrétní výsledky ankety  (vyjádřené v %) jasně dokazují, že problémy financování RgŠ v roce 2024 jsou velmi  vážné.

V Praze 29. 4. 2024

Vedení Odborového svazu

František Dobšík, Markéta Seidlová

Grafy, znázorňující statistické výsledky ankety, naleznete níže v příloze ve formátu pdf.