Zástupci učitelů diskutovali o atraktivitě učitelské profese

V první polovině října (9. – 11. 10. 2023) se konal v Praze Kulatý stůl ETUCE pro střední a východní Evropu, na jehož organizaci se jako hostitelský svaz podílely školské odbory (ČMOS PŠ). Tématem diskuse byla role školských odborů ve střední a východní Evropě při zlepšování postavení ve společnosti a zvyšování atraktivity učitelské profese.

Kulatý stůl společně zahájili za ETUCE prezident Larry Flanagan a ředitelka pro Evropu Susan Flocken, za ČMOS PŠ pak předseda František Dobšík.

Na kulatý stůl přijeli zástupci z dvaceti pěti členských svazů ETUCE, kteří diskutovali o problémech sociálního dialogu v Evropě, statusu a atraktivitě učitelské profese a o potížích, kterým tato profese v současné době čelí.

Jedním z témat byla i válka na Ukrajině. Předseda ukrajinského svazu učitel TUESWU, Georgiy Trukanov, informoval o hrůzách, které na území Ukrajiny páchá ruská armáda, jak ruská invaze narušila vzdělávací infrastrukturu, jakým výzvám nyní čelí ukrajinský vzdělávací systém. Všichni účastníci Kulatého stolu vyjádřili ukrajinským kolegům solidaritu.

Druhý den se Kulatého stolu zúčastnil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Mikuláš Bek, který krátce pohovořil o situaci ve vzdělávání v České republice. Poznamenal, že tento rok je pro vzdělávání jedním z nejsložitějších za posledních dvanáct let. Zmínil i potřebu komunikace a spolupráce se sociálními partnery a dalšími stakeholdery ve vzdělávání.

Na závěr Kulatého stolu delegáti jednotlivých svazů přijali prohlášení, jehož text naleznete na webu školských odborů – www.skolskeodbory.cz.

GABRIELA TLAPOVÁ, 12. 10. 2023

Evropský odborový výbor ve vzdělávání (ETUCE) reprezentuje 127 odborových svazů ve vzdělávání a 11 miliónů učitelů ve všech zemích v Evropě, 4.2 miliónu učitelů v EU, a to na všech úrovních vzdělávacího sektoru. Je sociálním partnerem ve vzdělávání na úrovni EU a evropskou odborovou federací v rámci ETUC (Evropská odborová konfederace). ETUCE je evropským regionem organizace Education International, která je  světovou federací učitelských odborů.