Česko-polský seminář o podpoře začínajících učitelů

Ve dnech 24. – 25. 3. 2024 proběhl Česko-polský seminář s názvem Obnova odborů skrze vytvoření nabídky školení pro začínající učitele.

Seminář uspořádal Polský odborový svaz učitelů (ZNP) společně s ČMOS PŠ. Dvoudenní akce se konala v Polsku, v místě Ustroń Jaszowiec – Bielsko Biała.

Účastníci semináře prezentovali své odborové svazy a jejich regionální struktury v polském Slezsku a v Moravskoslezském kraji. Toto setkání volně navazovalo na nedávno skončený projekt čtyř zahraničních svazů: ČMOS PŠ, ZNP, LESTU a LIZDA s názvem Vývoj systému podpory pro začínající učitele, který proběhl v rámci programu Erasmus+ a který byl zaměřený právě na začínající učitele.

Prezentace se věnovaly odborovým svazům ČMOS PŠ a ZNP,  jejich regionálním strukturám, vzdělávacím systémům obou jurisdikcí a ukotvení podpory pro začínající učitele, uvádění začínajících učitelů do profese, průběhu adaptačního období a Elektronické příručce začínajícího učitele, která byla během zmíněného projektu vytvořena.

Součástí setkání byla i návštěva polského lycea Hanny Chrzanowskiej v Bielsko-Białe zaměřeného na přírodní vědy a zdravovědu.

27. 3. 2024

Gabriela Tlapová