Demonstrace za navýšení peněz na vysoké školství

Za navýšení peněz na vysoké školství demonstrovalo v pondělí odpoledne v centru Prahy podle ČTK několik stovek lidí. Po proslovech na náměstí Jana Palacha se poté vydali k ministerstvu školství, zastavili se také u úřadu vlády a ministerstva financí. Akci nazvanou Kolaps systému pořádala iniciativa Hodina pravdy.

Žádali navýšení peněz na vysoké školství o jedenáct miliard korun a plán na stabilizaci financování na období let 2025 až 2030. Akce se účastnili studenti, zaměstnanci vysokých škol i zástupci školských odborů.

Průvod protestujících po zastávkách před úřadem vlády a ministerstvem financí nakonec dorazil až k ministerstvu školství. Po cestě lidé skandovali hesla jako „Více peněz do školství“. Při příchodu k ministerstvu školství začali lidé v průvodu křičet „už jsme tady zas“. Teze iniciativy si od zástupců převzala za ministerstvo školství vrchní ředitelka sekce vysokého školství Radka Wildová.

„My si samozřejmě uvědomujeme, že rozpočet by měl být prediktivní, že by měl být stabilizovaný, že by se vysoké školy neměly dozvídat rozpočet z roku na rok. Střednědobý výhled by měl být tím, co bychom si do budoucna představili. Ale na druhé straně se pohybujeme v určité realitě, pohybujeme se také v situaci, kdy platí určitá rozpočtová omezení,“ řekla protestujícím Wildová. Ti skandovali, že šest miliard nestačí. „Nebojte se (ministra financí Zbyňka) Stanjury,“ skandovali protestující lidé.

Řečníci při úvodních i závěrečných proslovech připomínali, že se problém podfinancování netýká jen humanitních oborů, ale celého vysokého školství. „Opravdu jsme jeden vzdělávací systém,“ řekl mj. šéf školských odborů František Dobšík.

Celý článek naleznete na webu ČT na adrese:

Více také v připojeném videu.