Školské odbory jdou do boje

V pondělí 27. listopadu budou možná tisíce zaměstnaných rodičů řešit, co s dětmi. Zapojit do stávky by se měly jak základní, střední, tak i mateřské školy. Oznámit svou případnou účast na stávce by pak měly alespoň tři dny před 27. listopadem. Ve vysílání CNN Prima News hovořil předseda odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

Školská tripartita jednala ve stávkové atmosféře

Jednání tripartity 17. října poznamenala nejen probíhající stávka vysokých škol, ale byla i bez účasti ministra školství Mikuláše Beka, který musel být v souvislosti s vyslovením nedůvěry vládě v Poslanecké sněmovně. Jednání proto vedl vrchní ředitel MŠMT Jan Mareš. Ministr Bek si před zahájením oficiálního jednání udělal čas na setkání s vedením školských odborů Františkem Dobšíkem a Markétou Seidlovou. Diskutovali především o možnostech, jak řešit velmi napjatou platovou situaci nepedagogů a neučitelských pracovníků. Dotkli se i tématu změn v oblasti tzv. PHmaxů.

Mezinárodní ekonomická konference - pořádá ASO

ASOCIACE  SAMOSTATNÝCH  ODBORŮ (ASO) a Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů České republiky pořádají mezinárodní ekonomickou konferenci, která se uskuteční 3. března 2023 v Praze.

Reálné platy učitelů vláda snížila o 4 procenta nepedagogů o 6!

Tisková zpráva: Českomoravský odborový svaz pracovníků školství
Jako velmi špatný začátek nové vlády hodnotí školské odbory rozhodnutí, přidat učitelům místo slibovaných a ujišťovaných 3 % jen 2 %. Přitom  o zvýšení o tři procenta hovořil a učitelskou veřejnost ujišťoval i sám ministr financí Stanjura. "Deklarovaná priorita školství nové vlády  dostala velkou trhlinu. Ještě ani nezačali a už zklamali. Učitelé nám volají, že jde o výsměch a podraz. Zvýšení tarifů o dvě procenta znamená reálné snížení platů vzhledem k inflaci o 4 %," uvedl František Dobšík, předseda ČMOS PŠ.

F. Dobšík na ČT 24 o testování žáků v lednu 2022

Předseda školských odborů František Dobšík na ČT 24 komentoval nová opatření, která mají zvýšit bezpečnost vyučování. Poukázal na zvyšující se administrativní zátěž škol, které by se měly podílet i na trasováni. V této souvislosti je nutné podle školských odborů zvýšit pravomoci ředitelů.