Kampaň ETUCE „Jak zatraktivnit učitelské povolání“

Dne 15. 5. 2023 organizace ETUCE, která reprezentuje přes 11 miliónů pedagogických i nepedagogických pracovníků v 51 zemích, spustila kampaň na podporu učitelské profese. Kampaň má název Making Teaching Attractive (Jak zatraktivnit učitelské povolání).

Světový den nepedagogických pracovníků

Dne 16. května oslavíme Světový den nepedagogických pracovníků. Tento den se slaví již od roku 2018 a má připomínat, že práce nepedagogických pracovníků hraje velmi důležitou roli při poskytování kvalitního vzdělávání.

Mezinárodní summit učitelské profese ISTP

Na Mezinárodním summitu učitelské profese ISTP ve Washingtonu D. C. se diskutovalo o atraktivitě povolání učitelů a o jejich podpoře. Dále také o zavádění výuky k demokracii a ke globálnímu občanství do národních vzdělávacích plánů, i o nástupu digitalizace a umělé inteligence do vzdělávacího procesu. 

Dopad ChatGPT na učitelskou profesi

ChatGPT byl představen v listopadu 2022 společností Open AI. Jedná se o jazykový model, který umí interaktivně komunikovat s uživateli tím, že je schopen generovat texty srovnatelné těm, které by vytvořili lidé, a to v devadesáti pěti jazycích včetně několika programovacích (např. Python, JavaScript C++).

Jak zvýšit atraktivitu učitelské profese

Organizace ETUCE (Evropský odborový výbor ve vzdělávání) ve spolupráci s organizací EFEE (Evropská federace zaměstnavatelů ve vzdělávání) po dva roky spolupracovaly na projektu s názvem Attractiveness of the teaching Profession through effective Social Dialogue in Education (Atraktivita učitelské profese skrze efektivní sociální dialog ve vzdělávání).

Stránky