Do schválení nařízení – odbory zůstávají ve stávkové pohotovosti

Odbory veřejného sektoru zůstávají zatím ve stávkové pohotovosti, dokud vláda neschválí nařízení o růstu platů. Pondělní rozhodnutí lídrů koalice o zvýšení tarifů učitelům o 15 procent a ostatním o deset procent od listopadu odboráři vítají, stávku a protesty teď nepřipravují. Řekl to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) míní, že kabinet nařízení odhlasuje do konce září.

"Po dnešní dohodě v koalici předpokládám, že vláda schválí příslušná nařízení o zvýšení tarifních platů do konce měsíce září," uvedl Sobotka na Twitteru.

Koalice v pondělí ráno vyhověla odborářskému požadavku na zvýšení výdělků ve veřejném sektoru, tedy učitelům, hasičům, policistům, zdravotníkům či úředníkům. Na přidání peněz vysokým školám se zástupci vládních stran zatím nedohodli, podle vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) budou jednání pokračovat.

Vláda v pondělí jednala o státním rozpočtu na příští rok, do kterého se částky na růst platů i pro vysoké školy promítnou. Debatu na dva týdny přerušila. O podobě státní pokladny bude diskutovat za týden také tripartita. Návrh vládního nařízení o zvednutí platů připraví ministerstvo práce.

"Není důvod realizovat protesty. Dnešní dohodu koalice bereme tak, že vládní nařízení bude obsahovat zvýšení tarifů o deset a 15 procent od listopadu a s růstem o deset procent bude od ledna počítat úhradová vyhláška (pro lékaře a sestry). Počkáme na vládní nařízení, až to bude černé na bílém," řekl Středula. Odboráři rozhodnutí koalice o růstu tarifů uvítali.

V návrhu rozpočtu pro vysoké školy se zatím objevilo pro příští rok 700 milionů korun navíc. Rektoři žádají navýšení o slibované 4,5 miliardy korun. Akademici začali chystat protesty. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima v pondělí řekl, že vysoké školy počkají na výsledek jednání a podle toho rozhodnou o dalším postupu.

Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) je přesvědčen o tom, že koalice najde v krátké době na navýšení vysokoškolského rozpočtu shodu. "I tři miliardy korun, o kterých se nyní hovoří, představují slušný základ pro podporu kvality vzdělávací činnosti i pro zvýšení stipendií doktorandů," sdělil Štech. Pokud podle něj poputuje víc peněz i na vědu a výzkum, "bude to znamenat pro vysoké školy po letech stagnace konečně určitý posun".

Podle dřívějších propočtů ministerstva práce by stát na růst tarifů ve veřejném sektoru o 15 a deset procent letos měl vydat asi tři miliardy a samosprávy kolem 417 milionů a příští rok by výdaje státu měly činit kolem 27 miliard korun, samospráv 8,23 miliardy a ze zdravotního pojištění 3,72 miliardy korun.

Podle zástupců Svazu měst a obcí vláda stejně jako loni, kdy schválila přidání od listopadu, nebere na samosprávy ohled. Rozdělení letošních financí mají totiž radnice už naplánované. "Stát by neměl takto nesystémově v průběhu roku, kdy obce a města mají vázánu většinu prostředků na investice, zvyšovat náklady rozpočtů místních samospráv. Je logické, aby stát navýšené výdaje městům a obcím ke krytí zvýšených platů úředníků a zaměstnanců komunálních organizací dorovnal," uvedl svaz v tiskové zprávě.

Svaz dlouhodobě žádá změnu ústavy, aby zakotvila, že případné rozšíření povinností měst a obcí má provázet navýšení rozpočtu. "Pokud stát bude po samosprávách požadovat, aby plnily další úkoly či na některé oblasti daly více peněz, musí jim zajistit financování," uvedl svaz.

Vládu za podobná nařízení uprostřed roku kritizovala už dřív Asociace krajů. Stěžovala si na to, že v krajských rozpočtech nejsou na dodatečně schválené výdaje peníze. Už dřív vyzvala kabinet, aby podobná rozhodnutí platila vždy od ledna a zahrnula se do rozpočtů.

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/odbory-zustavaji-ve-stavkove-pohotov...