Dokud probíhá jednání o platech, školské odbory nechtějí vyhrožovat stávkou

Tisková konference

Představitelé školských odborů (ČMOS PŠ a VOS), zástupci reprezentací vysokých škol, profesních asociací ve vzdělávání a studentů se dnes 28. 8. 2017) na tiskové konferenci společně vyslovili k podpoře priority školství, kterou tato vláda jednoznačně deklarovala ve svém v programovém prohlášení. Shodli se, že politici zklamali a přes některá provedená opatření k zásadnímu řešení zatím nedochází. Platová situace pedagogických pracovníků v regionálního školství a akademických pracovníků vysokých škol zůstává nadále neúnosná a vede k úpadku celé společnosti. Přetrvávání tohoto stavu ohrožuje úroveň vzdělávání a budoucí prosperitu společnosti závislé na vzdělanostní ekonomice v naší zemi. Další oddalování potřebných kroků již není možné.
V pátek 1. září 2017 uspořádají společnou protestní akci, na které historicky poprvé profesní asociace, reprezentace vysokých škol a odbory společně vyjádří svoji nespokojenost se současným stavem.

Akademici a odbory naplánovali páteční protest kvůli platům

„Společně s akademiky, řediteli škol a učiteli od mateřských po vysoké školy chceme dát najevo nespokojenost s přípravou státního rozpočtu na rok 2018,“ řekl na dnešní tiskové konferenci  v Karolinu Univerzity Karlovy předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.
„Touto akcí bychom se chtěli obrátit na veřejnost, dát najevo, že tato vláda má šanci promítnout to, po čem voláme. Všechny strany mají vzdělávání ve volebních programech, co se týká růstu platů či výdajů na vzdělávání,“ dodal.
Akademici a odboráři protestují proti finanční situaci pedagogů i nepedagogů ve školství. Ačkoliv padla spousta vládních slibů a koaliční vláda měla navýšení platů učitelů jako svoji prioritu, situace se podle nich nijak nezlepšila.
Podle Františka Dobšíka bude o platech jednat vláda a odbory se zařídí podle výsledku tohoto jednání: „Jsme připraveni se k tomu postavit čelem,“ dodal Dobšík. Vyloženě vyhrožovat ale podle něj není taktické a zodpovědné, pokud se zatím vyjednává.
Situace je podle něj kritická především v regionálním školství, kde chybí učitelé nejvíc: „Začíná to být velmi vážné. Nikdo z rodičů nechce, aby jejich děti učil někdo, kdo nemá odpovídající kvalifikaci,“ varoval už dřív šéf odborů. Odboráři chtějí od listopadu přidat učitelům 15 procent, nepedagogickým pracovníkům deset.
Pozvání na páteční protestní shromáždění v Betlémské kapli přijal například ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD), náměstek ministra školství Petr Pavlík či ministr financí Ivan Pilný (ANO). Zástupci škol jim v Betlémské kapli chtějí sdělit své požadavky. Ty se týkají navýšení platů pro učitele či výdajů spojených se vzděláváním.
Odbory chtějí docílit zvýšení mezd učitelů v regionálním školství do roku 2020 na 130 procent průměrné mzdy v Česku, která v letošním prvním čtvrtletí činila 27 889 Kč. S podporou premiéra a ministerstva školství požadují přidat od listopadu 15 procent navíc, jinak se podle nich nepodaří do roku 2020 zvýšit mzdy dostatečně. Znamenalo by to růst výdajů v příštím roce o 11 miliard korun. Na platy nepedagogických pracovníků ve školství by podle odborů měly jít další dvě miliardy korun navíc.
„Všichni politici říkají, že vzdělávání je prioritou. Přitom jsou výdaje na vysokoškolského studenta výrazně pod průměrem oproti jiným státům Evropské unie. To stejné se týká průměrného počtu studentů na jednoho učitele,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů Tomáš Zima
Vysoké školy chtějí přidat na mzdy akademiků, stipendia doktorandů a na podporu studijních oborů, o jejichž absolventy je největší zájem. Podle Tomáše Zimy jde na mzdy 70 až 80 procent výdajů z rozpočtu vysokých škol. V současnosti je to částka kolem 17 miliard korun. Pokud by vysokoškolští učitelé dostali o 15 procent víc, znamenalo by to navýšení rozpočtu o 2,5 až tři miliardy korun.
Stav je podle rektora Zimy vážný i z hlediska přípravy budoucích pedagogů. „Naši doktorandi dostávají 7500 korun. Znamená to, že naši budoucí vědci budou dostávat 60 procent minimální mzdy,“ dodal.
Průměrný plat pedagogů činil loni 30 065 korun, z toho asi 30 procent byly odměny, příplatky a náhrady. Odbory chtějí, aby se do roku 2020 zvedly mzdy na 130 procent průměrného platu v ČR, který letos činil podle Českého statistického úřadu 27 889 korun. Vláda navýšení přislíbila.
Navýšení rozpočtu vysokých škol o 700 milionů korun proti letošnímu roku, se kterým v současnosti počítá ministerstvo financí, je podle Zimy naprosto nedostatečné. Zástupci České konference rektorů se sejdou 6. září a budou jednat o svém dalším postupu. Jednání o rozpočtu na úrovni vlády se zřejmě uskuteční 4. a 11. září. Až podle toho, o čem vláda rozhodne, se rektoři dohodnou na dalších krocích, řekl Zima.
Minulý týden jednali o situaci odboráři s vládou a domluvili se, že se platy učitelů zvýší víc než ostatním pracovníkům státní správy. Není ale jasné, o kolik to bude. Odbory požadují 15 procent navíc, jinak se podle nich nepodaří mzdy do roku 2020 navýšit dostatečně. To by znamenalo výdaje v rozpočtu na příští rok ve výši 11 miliard korun. Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) na to ale v současnosti nejsou peníze ani v letošním, ani v příštím rozpočtu.
Zástupci vysokých škol požadují navýšení o 4,5 miliardy korun na platy vysokoškolských pedagogů, na investice a pro doktorandy. Ministr financí Pilný se minulý týden na jednání s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou dohodl, že oproti letošnímu roku dojde příští rok k navýšení peněz pro vysoké školy o 700 milionů korun. Pilný musí návrh do konce srpna poslat vládě. Podle Zimy je však takové navýšení naprosto nedostatečné.

Vystupující:
Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA - předseda České konference rektorů
Doc. Ing. Jakub Fischer, Ph.D. - předseda Rady vysokých škol
Ing. Jiří Zajíček - předseda Unie školských asociací ČR - CZESHA
Ing. Jaroslav Štercl – předseda Asociace pedagogů základního školství
Mgr. Petr Baierl - předseda Vysokoškolského odborového svazu
Mgr. František Dobšík - předseda Českomoravského odborového svazu  pracovníků školství
Mgr. Michal Zima, předseda studentské komory Rady vysokých škol