František Dobšík: Učitelé jsou v první linii

Chceme testy zdarma a zásobu roušek

Jasné plány pro nový školní rok na pozadí koronaviru zatím známé nejsou. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka ale Ministerstvo školství musí zajistit, aby se učitelé nemuseli obávat, že se ve škole covid-19 nakazí. Řekl to v rozhovoru pro server Seznam.cz.

Manuály pro provoz škol od září by měli ředitelé dostat až 17. srpna. Už teď se ale některé plány objevují. Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová například navrhuje, aby v případě potvrzené nákazy u žáka šel do karantény jen on a jeho kolega z lavic. Třída by ale ve výuce normálně pokračovala, i když za ještě přísnějších podmínek. Je to podle vás realizovatelné?

Obecně to takhle nepůjde. Úplně jinak totiž fungují mateřské školy, první stupeň, druhý stupeň a pak gymnázia, odborné školy nebo učiliště. Já si myslím, že tohle vyjádření je jen takové psychologické uklidnění, že se i případná nákaza ve škole dá zvládnout. Ale teprve na podzim se ukáže, jestli to bude fungovat, nebo ne. Všechny návrhy, které zatím padly, ale vypadají, že míří hlavně na základní školy. Určitě, protože všichni víme, že tu homogennost, kterou hygienici chtějí eliminovat rizika, lze zaručit víceméně jen na prvním stupni. I když je to komplikované kvůli družinám, kde se třídy mixují. Děti chodí do ranních družin, pak do třídy, a nakonec do jiného oddělení odpoledne. Už na druhém stupni se pak žáci dělí do různých skupin a nejsou pohromadě jen v jedné třídě. Ale hodně záleží na tom, kde se škola nachází. Jestli je ve městě nebo v menší obci, kde tolik křížení a dělení neprobíhá. V tomhle si tedy musíme počkat na manuál a jak pan ministr bude chtít rozptýlit obavy.

Celý rozhovor, který byl zveřejněn na serveru Seznam.cz, naleznete připojen níže ve formátu pdf. Nebo ho také naleznete na adrese: