Ministerstvo má plán na návrat školáků do lavic

Předseda školských odborů František Dobšík - interwiev v TV NOVA. Tématem rozhovoru byl nový plán ministerstva školství na návrat žáků do škol. Jak to vidí odbory?...

Přepis rozhovoru:

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: A ve vysílání je opět s námi předseda školských odborů František Dobšík. Ještě jednou dobrý večer. Teď už se slyšíme?

František DOBŠÍK, předseda školských odborů: Dobrý večer. Teď už se slyšíme.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Skvěle. Pane předsedo, co říkáte na plán Ministerstva zdravotnictví k návratu části žáků a studentů do škol? Nebylo potřeba vědět už přesný termín, aby se na to školy stihly řádně připravit, obzvlášť tedy, když má být podmínkou testování?

František DOBŠÍK, předseda školských odborů: Tak určitě ta odpověď bude mít 2 části. Ta první je, že ta zpráva je velmi dobrá, že to takto ministerstva začala plánovat. Ten termín je samozřejmě také důležitý, protože ty školy se na to musí připravit s předstihem, že to není možné udělat z pátku na pondělí, ale je potřeba, aby tam byl vytvořený prostor, aby se všechno na testování a věci s tím související zvládlo ke spokojenosti rodičů, učitelů, všech zaměstnanců, aby opravdu školy byly bezpečné prostředí.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: A jaký je vůbec váš názor na povinné testování ve školách?

František DOBŠÍK, předseda školských odborů: Tak my jsme si kladli 3 požadavky, co se týká od znovuotevření škol, když se o tom začalo mluvit zhruba v polovině února, že je to dostatek respirátorů a dalších ochranných pomůcek; je to rozhodně testování, protože nemůžeme připustit, aby školy byly jakýmsi zdrojem komunitního šíření epidemie a očkování učitelů a všech dalších zaměstnanců, kteří přijdou do styku ve škole s dětmi. Takže určitě tyto 3 věci jsou pro nás důležité a nějakým způsobem by měly být co nejvíce prostě naplněny.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: K tomu se váže moje další otázka. Ministerstvo zdravotnictví dnes totiž mělo oznámit, jaké druhy testů by se měly ve školách používat. Dostaly se k vám už podrobnější informace a stihne se vůbec podle vás to nutné kolečko, jako je výběrové řízení, nákup, dovoz, distribuce?

František DOBŠÍK, předseda školských odborů: Tak to mají v rukou politici a krizový štáb, který je za to svým způsobem zodpovědný. A pokud zase s tím budou nějaké prostě tanečky, tak určitě je to zase zvyšování té nedůvěry, která v té situaci panuje.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: A vy žádné podrobnější informace tedy nemáte?

František DOBŠÍK, předseda školských odborů: Nemáme žádné podrobnější informace.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Dobře. Pane předsedo, děkuji za váš čas a přeji vám pěkný večer.

František DOBŠÍK, předseda školských odborů: Já také děkuji za zájem a hlavně zdraví.

Celé video můžete zhlédnout na webu TV NOVA na adrese: 16. 3. 2021 | Televizní noviny | Pořady A-Z | Nova Plus - online televize TV Nova