Ministr Bek vnímá problémy v souvislosti rozpisem rozpočtu pro školy

Školským odborům nabídl řešit situaci s premiérem a ministrem financí

Na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství, jak požadují školské odbory a asociace, je podle ministra školství Mikuláše Beka potřeba 800 milionů korun. Suma podle něj představuje výrazně menší částku, než o kterou se jednalo na podzim. Na posílení rozpočtu regionálního školství se nicméně musí dohodnout celá vládní koalice. Zítra se  uskuteční první krok k řešení za účasti premiéra Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury. Od jednání si všichni slibují získání dalších 800 miliónů korun, které by školy získaly přes své zřizovatele. „Tím by se mohla situace uklidnit," uvedl předseda školských odborů František Dobšík. „Pan ministr si plně uvědomuje, že rozpis vyvolal u ředitelů škol oprávněné rozhořčení, a proto považuje za důležité, aby řešení našla vláda," dodal.

Podle Františka Dobšíka po obdržení rozpisu rozpočtu byli ředitelé škol oprávněně rozladění. Uvedl, že situace by se měla uklidnit, pokud se pozice nepedagogů  dofinancují. Stávka je podle F. Dobšíka stále ve scénáři odborů. "Zatím jsme to odstínili, a to odstínění pokračuje. Uvidíme, jak vše dopadne u pana premiéra,“ řekl F. Dobšík. Na zítřejší  schůzce by se podle něj mělo připravit řešení.

Ministr M. Bek uvedl, že rozpočet pro regionální školství je podle aktuálního  rozpisu letos o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun. Největším problémem rozpisu je podle asociací snížení financí na platy nepedagogů a škrtání pozic nepedagogů ve školách. Podle odborů a asociací je snížení vyšší, než jaké slibovalo ministerstvo školství při jednáních s odbory a zástupci školských asociací na podzim.

Někteří ředitelé si stěžovali na škrtání pozic nepedagogů, upozorňovali, že škrtnuté pozice nejsou neobsazené. "Škrtalo se plošně,“ řekl F. Dobšík.

Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce nebylo po zveřejnění rozpisu rozpočtu vůbec jasné, z čeho a jak je rozpočet počítaný a jak k němu mají ředitelé přistupovat. "Takže některé údaje vypadaly opravdu katastroficky," řekl.

Ministr M. Bek tvrdí, že závazek daný stávkujícím přesně splnil. "Ještě před dvěma týdny hrozilo, že stát normativně přestane financovat 17 000 pozic nepedagogů. Nakonec se podle něj v rozpisu objevilo 7 500 těchto míst. Na 7500 nefinancovaných místech je 2 500 reálných zaměstnanců, z toho 500 je podlě něj možné financovat z krajské rezervy.

Jana Kašparová