Ministr Plaga zklamal odbory i učitele - "nadělil" pouze 4 % do tarifů

Vážení kolegové a kolegyně, ministr školství pedagogům k Vánocům nadělil pouze 4 % do tarifů, ostatní do nadtarifů. Vláda nevzala v potaz výsledek připomínkového řízení, kde i asociace ředitelů souhlasila s 9% navýšením. Přikládáme znění tiskové zprávy,  kterou jsme rozeslali médiím. Panu ministrovi nezáleží na zaměstnancích školství. Svůj názor mu můžete poslat.i osobně.

Vedení  ČMOS PŠ

Ministr Plaga zklamal odbory i učitele

Bez jakékoliv konzultace se školskými odbory, zaměstnavateli ve školství a bez vyjádření ministerstva školství v připomínkovém řízení předložil dnes nečekaně ministr Robert Plaga na jednání vlády návrh na zvýšení tarifního platu pro pedagogy o 4 %. Tento jeho nepochopitelný postoj ohrožuje vážně slib, daný učitelům ve vládním programovém prohlášení, a vede k narušení důvěry pedagogické obce. Jeho argument, že zbytek by se měl promítnout do nenárokových složek platů učitelů, neobstojí. Tyto složky platů se nevyplácí v průběhu roku, ale až v jeho závěru.

"Veřejnost i učitelé jsou dlouhodobě ujišťováni, že příští rok konečně dojde k důstojnému navýšení platů ve školství o 9 %, vláda má v tomto podporu napříč politickým spektrem, ale ministr Plaga to vidí jinak.  (Asociace CZESHA, která sdružuje ředitele ZŠ,SŠ)

ZUŠ je rovněž tímto návrhem zaskočena, v rámci připomínkového řízení ministerstva práce podpořila 9 %," dodává František Dobšík, předseda ČMOS pracovníků školství.

V příloze níže v dokumentu pdf si můžete přečíst vysvětlující dopis, který odeslalo MŠMT některým ředitelům škol. Zásadně nesouhlasíme s jeho obsahem, s rozdělením finančních prostředků, které měly být  prioritně rozděleny do tarifů.

Vedení ČMOS PŠ

Stanovisko školských odborů  k nepřijatelnému postupu ministra školství v otázce navyšování platů publikovala i mnohá média. Níže uvádíme alespoň aktivní odkazy na relace České televize a Českého rozhlasu, kde se k této problematice vyjadřoval předseda svazu František Dobšík.

Česká televize: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/220411000101225/obsah/810370-penize-pro-ucitele

iROZHLAS: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/platova-tarify-platy-ucitele-platy-zdravotnici-socialni-pracovnici_2012211912_zuj