Ministr: Snížení rozpočtu školství na příští rok o 29 miliard nebude

Na dnešním jednání školského výboru (Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR) zaznělo klíčové sdělení ministra Mikuláše Beka, který představoval své priority na další dva roky.

Mezi jednu z nich patří vést odbornou širokou diskusi k prodloužení povinné školní docházky. Za klíčovou prioritu považuje vyřešení kapitoly školství státního rozpočtu na rok 2024. Debata ještě probíhá, ale už dnes může školskou veřejnost ujistit, že uvažované sníženi o 29 mld. není pravdivé. Uvedl, že učitelé budou jedinou skupinou, které na základě zákona porostou platy. U ostatních zaměstnanců ROPO (ve veřejných službách a státní správě) se počítá se snížením celkového objemu o 2 %. Jednání ve vládě a koaliční radě budou o rozpočtu probíhat ještě měsíc. Příští týden po jednání školské tripartity odbory rozhodnou o dalším postupu.