Na pomoc zaměstnávání ukrajinských učitelů - důležité body

Školské odbory splnily svůj slib.

ČMOS PŠ shrnul nejdůležitější body týkající se možností zaměstnávání ukrajinských učitelů v českých školách. Dokument je určen primárně ukrajinským učitelům, ale věříme, že může posloužit i případným zaměstnavatelům těchto učitelů.

Hned po vypuknutí uprchlické krize ČMOS PŠ vyjádřil podporu Odborovému svazu pracovníků vzdělávání a vědy na Ukrajině (TUESWU) a Svobodnému odborovému svazu vzdělávání a vědy na Ukrajině (VPONU). Slíbili jsme, že konkrétně pomůžeme ukrajinským pedagogům u nás se začleňováním do vzdělávacího procesu. Slib jsme splnili a v ukrajinském jazyce je připraven exkluzivní manuál, který jim umožňuje seznámit se s našimi pracovněprávními podmínkami ve školství. Jednak za jakých podmínek a výjimek mohou být zaměstnáni v českém školství a jaká práva a povinnosti z pracovního poměru se na ně vztahují. Manuál je pro případnou orientaci pro zaměstnavatele k dispozici i v češtině.

Text v češtině a v ukrajinštině naleznete níže v připojených dokumentech ve formátu pdf.: