Nastupující ministr školství: "Věřím, že od ledna vzrostou platy ve školství o 3 nebo 3,5 %"

Hostem pořadu České televize Události byl nastupující ministr školství v nové vládě Petr Gazdík. Vyjadřoval se mj. k otázce růstu platů. Přinášíme pro vás přepis tohoto rozhovoru.

Moderátorka: "A hostem Událostí je příští ministr školství Petr Gazdík. Dobrý večer."

Petr Gazdík /STAN/, kandidát na ministra školství: "Hezký dobrý večer."

Moderátorka: "Jak to tedy bude s platy v oblasti školství? Platí, že od ledna vzrostou o 3,5 % a bude to plošně? S čím mají počítat učitelé?"

Petr Gazdík /STAN/, kandidát na ministra školství: "Já věřím, že od ledna vzrostou platy ve školství o 3 nebo 3,5 %. To bude nastupující vláda řešit. Přestože budeme v rozpočtovém provizorium, tak máme dostatečný polštář, protože většinou ředitelé v prvních třech měsících nevyplácí žádné mimořádné odměny. A vzhledem k tomu, že poměr tarifních a nadtarifních složek je 81 ku 19, tak mají dostatečný polštář proto, aby i ty tabulkové platy i přes rozpočtové provizorium mohly být zvýšeny."

Moderátorka: "Podle analytiků bude jedním z vašich největších úkolů zabránit škrtům ve školství. Jak to uděláte?"

Petr Gazdík /STAN/, kandidát na ministra školství: "Tato koalice se jasným způsobem přihlásila k tomu, že školství je její priorita, že musíme dostat výdaje na školství v tomto volebním období až na průměr zemí OECD, což je 5,2 % hrubého domácího produktu. Takže my se o to určitě budem snažit. My chceme, aby vzdělanost byla pro českou společnost tou zásadní prioritou, protože právě vzdělanost ovlivní v budoucnu naši konkurenceschopnost."

Moderátorka: "Předpokládám, že platí, že vánoční prázdniny se prodlužovat nebudou a že do konce roku vše zůstane tak jak je. Ale co od nového roku? Jaké novinky chystáte pro školy, rodiče a děti? Na co konkrétního se mají připravit? S moha věcmi jste nesouhlasil. Předpokládám, že nějakou změnu v plánu máte."

Petr Gazdík /STAN/, kandidát na ministra školství: "Tak určitě to nejdůležitější, co řešíme společně s ministrem zdravotnictvím je, že představíme ta opatření, která budou fungovat ve školách po novém roku. A která by měla fungovat o něco jinak a efektivněji než doposud. Aktuálně největší problém pro mnoho ředitelů škol, rodičů a hlavně žáků jsou lyžařské kurzy. A my už na prvním zasedání vlády chceme schválit ty mantinely pro to, jak mají vypadat lyžařské kurzy tak, aby na ně děti, žáci, studenti i učitelé mohli už v lednu odjet."

Moderátorka: "Ještě poslední věc. Případné prodloužení nouzové stavu.. nouzového stavu. Budete pro nebo proti?"

Petr Gazdík /STAN/, kandidát na ministra školství: "My se na tom dohodneme jako vláda na základě faktů epidemiologů, k čemu vlastně nouzový stav potřebujeme či nepotřebujeme. Zatím to vypadá spíše, že nouzový stav prodloužen nebude."

Moderátorka: "Děkuju vám za odpovědi. Na shledanou."

Petr Gazdík /STAN/, kandidát na ministra školství: "Hezký večer."

Celý rozhovor můžete zhlédnout na videozáznamu, umístěném na portálu České televize na adrese: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/221411000101214/