Navýšení platů učitelů o devět procent by odbory asi podpořily

Zástupci školských odborů by mohli souhlasit s devítiprocentním navýšením platů učitelů v příštím roce, jak ho veřejně avizoval ministr školství Robert Plaga. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka by to mohlo stačit na vládou slíbený nárůst učitelských výdělků na zhruba 47.000 Kč hrubého měsíčně v průměru. Nepedagogům ve školství se však podle něj má přidat deset procent, místo slibovaných sedmi.

Záležet ale bude na informacích o platech za první pololetí tohoto roku, které by měly být k dispozici v září, řekl pro ČTK. Jednat by o tom měla školská tripartita v pátek (28. 8. 2020).

Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38.951 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR byla 34.077 korun. Nepedagogové ve školách brali v průměru 21.589 korun. Vláda se ve svém programu zavázala, že průměrné platy ve školství zvýší do příštího roku na 150 procent jejich výše z roku 2017. Učitelé by tak měli dostávat kolem 47.000 Kč měsíčně. Robert Plaga řekl, že se na přidání dohodl již loni s ministryní financí Alenou Schillerovou. Pro příští rok bude požadovat  11 miliard korun navíc pro pedagogy a 1,5 miliardy navíc pro nepedagogy proti letošnímu roku.

Odbory se podle Františka Dobšíka budou zajímat hlavně to, jak vláda hodlá rozdělit peníze mezi pevný základ platu a jeho pohyblivou složku, kterou tvoří odměny. Motivační složka se v současnosti pohybuje kolem 5000 až 6000 korun měsíčně, což je podle něj dostatečné. "Měla by se posilovat hlavně tarifní složka, je to otázka především nástupních platů," řekl František Dobšík. Navýšení tarifů by podle něj do škol přilákalo více absolventů a nových učitelů...

Celou informaci ČTK si můžete přečíst na serveru České Noviny na adrese: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/odbory-asi-odsouhlasi-navyseni-platu-ucitelu-o-9-procent/1925699?fbclid=IwAR3Kbm4lBMjdtRyNMTqo33sxn1cFavqM6o3JNAL0Zzk4cVJLKwRKaJkDvp4