Nedůstojné platy nepedagogů se musí zvýšit!

František Dobšík, dnes na jednání předsedů odborových svazů rozpočtové sféry s ministrem práce Marianem Jurečkou zdůraznil, že vláda musí hledat cestu, jak zmrazené platy nepedagaogům, kterým se reálný příjem propadá o 6 %, zvýšit.

Situace je zoufalá, nejnižší tarifní stupeň této skupiny se ocitá pod úrovní minimální mzdy. To může dříve či později způsobovat problémy přímo s provozem školských zařízení. Tzv. nepedagogové jsou neviditelnou součástí škol, které bez nich nemohou fungovat. Najímat si za ně externí služby, je ekonomicky nereálné. Platová tabulka pro nepedagogické pracovníky, zejména v nejnižším tarifu vůbec neodpovídá podmínkám školství. Ministr Jurečka několikrát zdůraznil, že státní rozpočet je ve špatném stavu, zmínil ale možnost případných odměn. Jednání budou pokračovat. Odbory požadují peníze do tarifů.