Financování školních psychologů a speciálních pedagogů v roce 2025

Financování pozic školních psychologů a školních speciálních pedagogů prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) na konci kalendářního roku 2024 skončí. Ministerstvo školství informovalo dopisem ředitele a ředitelky škol, jak budou tyto pozice finančně zajišťovány od počátku roku 2025.

Udržení školních psychologů a školních speciálních pedagogů ve vzdělávacím systému ČR považuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy za jednu ze stěžejních priorit a současně dlouhodobě deklaruje přípravu systémového financování těchto pozic z prostředků státního rozpočtu. Od 1. ledna 2025 je podle ministerstva tento systém financování již připraven.

Tyto specializované pozice budou pro rok 2025 financovány prostřednictvím „ad hoc“ normativu v případě veřejných škol a prostřednictvím dotačního řízení v případě soukromých a církevních škol. Současně nově školy do 180 žáků obdrží prostředky v roce 2025 přímo, tedy nikoli prostřednictvím pedagogickopsychologické poradny. Výše úvazků těchto podpůrných pedagogických pozic bude stejná, jakou školy čerpaly z OP JAK.

Celý dopis vrchního ředitele sekce vzdělávání a mládeže MŠMT s bližším popisem systému financování pozic školních psychologů a školních speciálních pedagogů od 1. 1. 2025 naleznete v příloze tohoto článku.

Jak bude pokračovat vyjednávání o platech
Vláda na svém včerejším jednání (25. 9. 2024) schválila podobu státního rozpočtu na rok 2025 a navrhne Poslanecké sněmovně zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2025 se schodkem 241 miliard Kč.

• Jednání s ministrem školství M. Bekem k rozpočtu regionálního školství má vedení školských odborů domluveno na 2. 10. 2024.
  • Termín jednání odborů s vládou o tarifech je plánován na příští týden, zatím však není určeno přesné datum.