O kolik se zvýší platy ve školství zatím není jasné

Platy ve veřejné sféře porostou jen tomu, kdo dostane odměnu

Hasičům, policistům a vojákům se zvýší tarify o 10 procent. S takovým výsledkem skončilo vyjednávání odborů o platech ve veřejné sféře na příští rok, které se odehrálo 27. září.

Přestože se suma na platy podle ministra financí Zbyňka Stanjury proti srpnové verzi navrhovaného rozpočtu na příští rok zvedá o 19 miliard korun, odbory s vyjednáváním spokojeny nejsou. Růst tarifů má být podle ministra financí totiž nulový. Ke zvýšení o 4 % by mělo jít pouze u nenárokových složek platu - odměn. Odbory to považují za diskriminační.

Nejasná situace nastala, když předseda školských odborů František Dobšík požadoval vysvětlení, s jakým nárůstem platů počítá vláda ve školství. Ministr Zbyněk Stanjura  jen argumentoval, že z celkové částky 23 mld. Kč na růst platů ve veřejném sektoru jde nejvíce (12 mld. Kč) zejména na platy pedagogických a nepedagogických pracovníků. Nebyl však schopen tuto částku podrobně rozklíčovat. Na jednání nebyl přítomen premiér Petr Fiala, který se léčí s náhlou virózou. On ještě nedávno odbory  ujišťoval, že jejich požadavkům rozumí a podstatné navýšení by mohl přinést už rok 2023.

Situace by se měla v nejbližších dnech vyjasnit. Vedení školských odborů, František Dobšík a Markéta Seidlová, povedou intenzivní jednání na ministerstvu školství.

Jana Kašparová

V článku pro Učitelské noviny se k otázkám kolem rozpočtu Ministerstva školství na rok 2023 vyjadřuje předseda školských odborů. Článek je připojen níže viz dokument v pdf.