Odbory a vláda se nedohodly na úpravě platů, jednat budou 7. června

Ve středu se uskutečnilo  očekávané jednání s předsedou vlády, ministrem financí a ministrem práce a sociálních věcí o valorizaci platů na rok 2022. Představitelé odborů přednesli svůj požadavek na zachování kupní síly s ohledem na inflaci (okolo 15 %), valorizaci tarifních platů od 1. 7. 2022. 

Zástupci vlády konstatovali, že platy ve veřejném sektoru chtějí řešit, nepředstavili svůj konkrétní návrh s tím, že celou záležitost musí projednat s ostatními členy vlády. Další jednání nad konkrétními návrhy se uskuteční  7. 6. 2022 od 13.00 hodin. 

Patová situace zatím ještě nenastala, malý posun vidím v tom, že už je alespoň zřejmé, že vláda chce, a dvouciferná inflace ji k tomu tlačí, zaměstnancům veřejných služeb příjmy valorizovat. Neřekla však ještě, od kdy, kterým profesím a o kolik. Toto se máme dozvědět 7. června. Těší mě, že premiér Fiala hned na začátku jednání ubezpečil, že jednou z priorit zůstává školství, ale věřit tomu budeme, až budeme znát konkrétní čísla. Znovu jsem zopakoval dnes už „mantru“ školských odborů, že kritická je situace u nepedagogických pracovníků. 

František Dobšík - předseda ČMOS PŠ.

Detailní informace naleznete například na webu Českých novin na adrese: Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů, jednat budou 7. června (ceskenoviny.cz)