Odbory veřejné sféry vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli výši platů

Odborové svazy veřejného sektoru vyhlásily od středy (24. 7. 2024) stávkovou pohotovost, a to kvůli tomu, že zatím nemají s vládou dohodu na zvýšení platů pro letošek a příští rok. Požadují přidání do tarifů od září nejméně o deset procent pro všechny ve veřejné sféře, řekl na tiskové konferenci předseda  odborů státních orgánů a organizací Pavel Bednář

Ministr práce Marian Jurečka ČT řekl, že od září prosazuje desetiprocentní zvýšení platů pro zaměstnance v první platové tabulce. K připomínkám odeslal dvě varianty – první počítá s navýšením o sedm procent, druhá o zmiňovanou desetinu. Jeho plán ale nemá podporu celé koalice.

„Právě za této vlády došlo k nejhoršímu poklesu kupní síly platů zaměstnanců. Situace ve veřejné správě a u zaměstnanců státu je tak vážná, že mnozí zvažují, jestli tam budou vůbec dělat,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Odborové svazy zhodnotily situaci od listopadu po dnešek (jednání s vládou) a rozhodly se k dnešku vyhlásit stávkovou pohotovost, která je neomezená. Může být ukončena až po dohodě o platech na rok 2024 a 2025,“ řekl ve středu Pavel Bednář. Podle něj předsedové a předsedkyně odborů jednali s pěticí lídrů vládních stran loni začátkem listopadu a vyjednávání mělo pokračovat v únoru s příslibem, že se na výdělky využijí neutracené výdaje z předchozího roku. Schůzka se neuskutečnila, další se konala začátkem června. Koncem minulého měsíce pak o odměňování debatovalo mimořádné předsednictvo tripartity, popsal. „Máme pocit, že s námi vláda hraje divadlo. Jedná s námi jen na oko. Je si vědoma, že má většinu ve sněmovně a Senátu, podle toho s námi jedná,“ prohlásil P. Bednář. Postup kabinetu označil „spíš za nejednání“.

Předák školských odborů František Dobšík odmítá tvrzení, že by odboráři svým postupem vyhrožovali či vydírali. „Nikomu nechceme vyhrožovat a nikoho nechceme vydírat, jen upozorňujeme na to, že ta situace je vážná,“ řekl Dobšík.

Celý článek naleznete na webu České televize na adrese: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/zive-odborari-zvazuji-vyhlaseni-stavkove-pohotovosti-kvuli-platum-351386