Peníze na zamítnutý kariérní řád asi zůstanou v rozpočtu školství

Praha - Zhruba 1,7 miliardy korun původně určených na zamítnutý kariérní řád učitelů zůstanou zřejmě součástí rozpočtu školství na příští rok. Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) by je chtěl použít na zavedení některých prvků kariérního řádu, který Parlament neschválil. Řekl to dnes novinářům po společném jednání o rozpočtu s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO). O konkrétních sumách peněz dnes nemluvili. Podle dosavadního návrhu mělo ministerstvo školství na příští rok dostat zhruba 160 miliard Kč. Resort chtěl původně 172 miliard Kč, letos hospodaří se zhruba 148 miliardami Kč.

Štech věří, že se nakonec podaří zvýšit i rozpočet vysokých škol. Jeho předchůdkyně Kateřina Valachová (ČSSD) pro vysoké školy navrhovala na příští rok navýšení z 21 miliard na 27 miliard Kč. O 4,5 miliardy Kč měla narůst částka na mzdy vysokoškolských pedagogů, peníze pro investice a doktorandy. Návrh resortu financí pro ně ale zatím počítá se sto miliony korun navíc. Zástupci vysokých škol a odbory trvají na navýšení. Poukazují na to, že si loni při vyjednávání rozpočtu vůbec nepolepšily a jsou čím dál méně konkurenceschopní. Pokud se svými požadavky neuspějí, jsou připraveni v září a říjnu k nátlakovým akcím.

Štech dnes řekl, že požadavek na navýšení zhruba o pět miliard korun pro vysoké školy zdědil po své předchůdkyni. Chce zajistit růst, který by vedl především k diferenciaci kvality vysokých škol a jejich výkonové složky. Pilný je ochoten o těchto požadavcích dál jednat.

"Já snad jedinou položku, o které mám silné pochybnosti je zvyšování platů doktorandů. Tam si myslím, že to je věc především vysokých škol," řekl Pilný. Doktorandi podle něj nežijí jen ze stipendií, ale vykonávají na školách i řadu činností, ze kterých univerzity nic nemají. Podle něj by proto vysoké školy měly hledat spíše nějakou strategii, jak toto změnit, než žádat o navýšení ze státního rozpočtu.

Peníze z kariérního řádu by chtěl Štech použít hlavně na financování regionálního školství. "Budeme se snažit, aby byly adresovány i na prvky kariérního systému, které je možné zajistit vyhláškami a nařízeními," řekl.

Pilný dodal, že školství pro něj je stále prioritou, i když zatím se Štechem nedospěli ke shodě na konkrétních číslech. "Je tam 1,7 miliardy, který byl původně určený na kariérní řád učitelů, který nebyl schválen, a tyto prostředky zůstávají ministerstvu školství," řekl Pilný. Štech se podle něj bude muset rozhodnout, zda bude chtít peníze použít na regionální školství, na platy nebo na vysoké školy.

Ministři dnes jednali také o finančním zabezpečení inkluze v tomto roce. Ministerstvo financí podle Pilného již nalezlo v rozpočtu částku 400 milionů korun, které bude moct ministerstvo školství použít na zajištění pomůcek a podpůrných opatření pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

O rozpočtu na příští rok budou oba ministři jednat znovu zhruba za měsíc. Na schůzce by měli mluvit už o požadavcích návrhu, který ministerstvo školství podle Štecha vypracuje během dalších dvou týdnů.

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/penize-na-zamitnuty-karierni-rad-asi-zu...