Petice školských a vysokoškolských odborů

AKTUALIZOVÁNO!

Předsednictvo ČMOS PŠ na svém jednání dne 1. 12. 2017 rozhodlo o prodloužení petiční akce s názvem Konec levných učitelů a akademiků až do 20. 12. 2017.

Co jste před volbami slíbili, to po volbách začněte plnit. Takový je, zjednodušeně řečeno, obsah petice, iniciované Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství a Vysokoškolským odborovým svazem. Je určena českým politikům a vedena snahou důrazně jim připomenout, co všechno před volbami pracovníkům ve školství slíbili.

Boj, ve kterém před nedávnými volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky spojily své síly odbory s dalšími organizacemi, působícími ve školství, přinesl ovoce. Již od listopadu tohoto roku budou zvýšeny platy jak učitelům, tak i nepedagogickým pracovníkům ve školství, jejichž spravedlivé ocenění považujeme za neméně důležité. I vysokým školám byla navýšena částka ze státního rozpočtu na jejich rozvoj v příštím roce. To však není dostačující. Neohrnujeme nos nad jednorázovým přilepšením, situace však dospěla bohužel tak daleko, že ani tento nesporný úspěch nezaručuje dlouhodobou perspektivu rozvoje českého školství.

Platy v první řadě

Platová situace je samozřejmě nejpalčivější. Situace, kdy nenastupují do škol mladí vystudovaní pedagogové proto, že z řádného platu neuživí rodinu, takže jdou za jinou, i méně kvalifikovanou, avšak lépe ohodnocenou prací, je alarmující a musí se řešit bezodkladně. Zde máme jasný požadavek - plat ve školství dosáhne v roce 2020 130 % průměrné mzdy v České republice. Celkovým cílem však je průběžné financování školství, srovnatelné s úrovní vyspělých zemí EU, které do vzdělávání mladých generací vloží průměrně 6 % z HDP každý rok.

Čeho se obáváme, v čem máme jasno

Díky řadě našich aktivit se pro politické strany stalo z lepšího financování českého školství a zvyšování platů pedagogů politikum. Strany pochopily, že je zde něco hodně špatně. Nebo se prostě jen bály, že by jim toto citlivé a v daném okamžiku široce diskutované téma mohlo u občanů snížit volební skóre, pokud by se k němu nepostavily pozitivně. A tohoto formálního postoje se zase bojíme my.

Volby skončily pro mnohé nečekaně, vynesly do parlamentu některé, kteří v to možná ani nedoufali, odsunuly do pozadí řadu starých politických matadorů. My však máme i v tomto povolebním kvasu jasno: všechny strany, které se dostaly do Poslanecké sněmovny, mají ve svých volebních programech financování školství jako prioritu. Petici tedy zašleme všem nově zvoleným parlamentním stranám, vládě, Poslanecké sněmovně i Senátu, panu prezidentovi.

Prosím, podpořte svým podpisem další rozvoj školství.                                                                                        

Děkujeme!

Českomoravský odborový svaz pracovníků školství
Vysokoškolský odborový svaz