Platy učitelů mají vzrůst na 130 procent průměrné mzdy

Návrh Pirátů prošel navzdory nesouhlasu ministra školství i školského výboru Poslanecké sněmovny.

I díky naší kampaní Konec levných učitelů a návrhu poslanců (Pirátů) se podařilo schválit pozměňovací návrh na fixaci platů pedagogů ze zákona na 130 % k průměrné mzdě. Smutné je, že ministr školství byl proti. Poslancům děkujeme. V připojeném videu se Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů, vyjadřuje v televizi CNN Prima NEWS k jednání sněmovny o novele zákona. 

Novela má mimo jiné umožnit, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli až tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Nesouhlasí s tím pedagogické fakulty, profesní organizace a školské odbory. Proti jsou také vládní sociální demokraté, komunisté nebo lidovci. Návrh pokládají za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

Piráti naopak neprosadili návrh, podle něhož by ředitelé škol mohli uznat za odborně kvalifikované i členy pedagogického sboru s alespoň desetiletou praxí. Šanci mají bakaláři z pedagogických fakult, kteří si magisterské studium dodělají během tří let.

Podle platného zákona mohou učit jen lidé s pedagogickým vzděláním. Nepedagogové s praxí proto museli školy před několika lety opustit. Výjimkou jsou případy, kdy se řediteli nedaří sehnat kvalifikovaného učitele. V takové situaci může ředitel i nyní dočasně zaměstnat člověka, který učitelské vzdělání nemá.

Schvalování celé novely a všech jejích úprav poslanci v pátek nedokončili. Stihnout by to měli zřejmě příští týden ve středu. 

 

Rozhovor s Markétou Seidlovou naleznete na webu CNN Prima NEWS na adrese: https://cnn.iprima.cz/porady/zpravy/22012021-7. Reportáž začíná na konci druhé minuty připojeného videa.

Novelou a jejím projednáváním v Parlamentu se zabývala i jiná méda, uvádíme příklady: 

Český rozhlas: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/poslanci-skolstvi-platy-mzda-rust-poslanci-zakon_2101221511_tzr

CNN Pima NEWS článek: https://cnn.iprima.cz/platy-ucitelu-zrejme-ze-zakona-porostou-na-130-procent-prumerne-mzdy-17679