Pomohou učitelé bez kvalifikace žákům?

„Poslanci v prvním čtení podpořili novelu zákona, která otevře dveře českých škol dalším učitelům bez odpovídající kvalifikace. Byla jsem proti, ale většina kolegů zjevně považuje takový krok za přínosný,“ říká ve svém článku na blogu iDnes Kateřina Valachová, bývalá ministryně školství.

"Osobně se skutečně hodně obávám, že to není dobrý nápad. Poslední výroční zpráva České školské inspekce mi, myslím, dává za pravdu. Nabízím ke srovnání dva grafy," dodává.

Ten první ukazuje, kolik procent studentů středních škol neprošlo maturitní zkouškou. Důležitá poznámka – jde o procento z těch, kteří se ke zkoušce přihlásili. Všimněte si pořádí krajů na horizontální ose.

Druhý graf ukazuje podíl nekvalifikovaných učitelů v krajích. Tedy takových vyučujících, kteří jsou například odborníky v oboru, ale nemají odpovídající pedagogické vzdělání, nebo mají pedagogické vzdělání, ale učí jiné předměty, než na jaké mají aprobaci. A znovu. Podívejte se na pořadí krajů na horizontální ose.

Vidíte tam podobnosti či souvislosti? Já také.

Netvrdím, že jde o nějakou přímou kauzalitu v tom smyslu, že podíl nekvalifikovaných učitelů je příčinou nízké úspěšnosti studentů. Ono spíše půjde o korelaci naznačující daleko hlubší sociální příčiny – celkový ekonomický stav regionu, chudobu a vyšší výskyt exekucí v populaci, neurovnané rodinné zázemí, nižší obvyklé vzdělání rodičů... A tak dále. Ale máme v takové již nyní špatné situaci právo otevřít učitelství nepoměrně více než nyní buď pedagogickým laikům, nebo sice pedagogům, ale bez odbornosti? Skutečně zrovna toto pomůže českým dětem k lepšímu vzdělání a k lepší budoucnosti?

Opravdu nemám ten pocit. Naopak. Možná takto zaplníme místa u kateder a „vyřešíme“ hrozící generační krizi (o které víme dlouho). Ale je zde zjevný předpoklad podpořený daty a fakty, že na úkor kvality, tedy na úkor českých dětí.

Prostě zaplníme sborovny a jenom zamaskujeme skutečnost, že jsme stále nedokázali vytvořit učitelům takové podmínky, aby absolventi pedagogických fakult šli opravdu učit, aby nám učitelé po deseti letech praxe neodcházeli jinam, protože se za peníze ve školství pořádně neuživí ...

Já se na tomto kašírování reality v Poslanecké sněmovně zcela jistě podílet nebudu.

Autor: Kateřina Valachová

Zdroj: https://katerinavalachova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=744353