Porovnáme sliby ministerstva s realitou, již brzy

Komentář předsedy svazu

Vážené kolegyně a kolegové, dovolte, abych vás pozdravil v roce 2020 a sdělil, že kampaň „Konec levných učitelů„ nepoleví, naopak. A půjde nám opět o vyjednání co nejlepších podmínek nejen pro pedagogy, ale i pro kolegy nepedagogické pracovníky. Rámec kampaně, stejně jako další priority působení svazu v tomto roce, projednáme již na nejbližším předsednictvu 17. 1. 2020.

Podporovali jsme reformu financování školství, která odstartovala počátkem roku. Bylo slíbeno, že na konci ledna budou zveřejněny výše všech koeficientů, které se týkají nárokových i nenárokových složek platů, zohlednění počtu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, údaje o financování nepedagogů atd. Ministerstvo školství slibovalo kromě nezbytného zvyšování počtu pedagogů nárůst počtu nepedagogů. Zajímá nás třeba i nastavení centrálního oborového normativu pro „zušky“. Nebo jestli je centrální rozpis pro školy skutečně výhodnější. To vše chceme sledovat a porovnávat s realitou.

A když nebudou naše představy ani sliby naplněny? Pak se budeme muset ptát, kam se peníze ztratily. Jestliže nám říkalo ministerstvo školství, že nemůže dát pro letošní rok víc peněz na platy, protože neví, jak bude dopadat reforma, pak ve velmi krátké době poznáme, jaké její dopady jsou. Pokud budou peníze scházet, uvidíme, jestli bude ministr ochoten jít a říci si ve vládě o další, aby mohl sliby splnit.

František Dobšík