Proč školské odbory podpořily ministra školství a v čem

Minulý týden byl pro školské odbory ve znamení vyjednávání o rozpočtu resortu školství na rok 2023. Významné jednání se uskutečnilo ve čtvrtek, 15. 6. 2023, a to přímo s ministrem školství, který vyjádřil ochotu bojovat ve vládní koalici za to, aby školství zůstalo i nadále vládní prioritou - a to i ve smyslu finančním. V tomto postoji ho školské odbory budou podporovat. Jednáním se také zabývala média. Odkazy na některé články připojujeme. 

Odbory nadále vyzývají k zakládání stávkových výborů ve školách (Novinky.cz)

Předáci školských odborů budou dál vyzývat pracovníky škol, aby zakládali stávkové výbory. Nově by měly sloužit i jako opora pro vyjednávání ministra školství Mikuláše Beka (STAN) o rozpočtu ministerstva školství pro rok 2024. Pokud by vyjednávání o financování školství v příštím roce nebylo úspěšné, nevylučují odboráři stávkové a protestní akce. S plánovaným financováním nejsou spokojeni ani rektoři.

Celý článek naleznete webu Novinek.cz na adrese: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-odbory-nadale-vyzyvaji-k-zakladani-stavkovych-vyboru-ve-skolach-40434966

Školské odbory se postavily za Beka. Čekají, jaké peníze jim vyjedná (iDNES.cz)

Plán ministra financí Zbyňka Stanjury, aby čerstvě jmenovaný šéf školství Mikuláš Bek ušetřil příští rok třicet miliard, je podle odborníků nereálný. S návrhem hlavního pokladníka nesouhlasí nejen Bek, ale ani odbory, které svému ministrovi vyjádřily maximální podporu. Pokračují navíc v zakládání stávkových výborů, aby podpořily jeho snažení na vládě.

Celý článek naleznete webu iDNES.cz na adrese: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/konsolidacni-balicek-skrty-mikulas-bek-odborari-msmt-skolstvi.A230615_182855_domaci_imat

Ve sloupci vpravo je umístěm scan článku, který vyšel v deníku Právo. Pro zvětšení na něj klikněte. 

Facebook školských odborů:

Ministr Bek jednal se členy předsednictva školských odborů."Nastoupil jsem do situace, kdy se stav veřejných financí zhoršuje a mým cílem je, aby tím neutrpělo vzdělávání v ČR. Proto chci intenzivně komunikovat se školskými odbory. Potřebuji vaši co nejširší zpětnou vazbu, vyzval ministr školství Bek odboráře - členy předsednictva školských odborů, které pozval k debatě na ministerstvo školství. "Nechci se vymlouvat na ministerstvo financí, prostředky pro školství chci hledat i jinde, hlavně z evropských zdrojů," uvedl doslova. Předseda školských odborů F. Dobšík ocenil, že sociální dialog ve školství má širší rozměr. "Ministra v jeho snaze udržet prioritu školství podpoříme. Důležité pro nás však bude, aby se v rámci pětikoalice našla politická vůle. To bude klíčové pro naše další aktivity," dodal.

Zdroj: https://www.facebook.com/photo?fbid=735848758542091&set=pcb.735855375208096