Ředitelé škol, akademici i odbory protestují proti plánovaným vládním škrtům

Ministr financí Zbyněk Stanjura zaskočil i některé vládní kolegy. Chce ještě víc ořezat platy od státu. "Snižovat platy lidem ve státní sféře je podpásovka,“ řekla Právu místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tento týden zaskočil některé své vládní kolegy prvním návrhem státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 235 miliard korun, a hlavně výraznějším krácením peněz na platy lidí pracujících ve veřejné správě. Ti se tak musí obávat toho, že jim vláda Petra Fialy (ODS) sáhne na platy víc, než avizovala.

Stanjura chce omezit celkový objem peněz na platy ve státní správě o čtyři procenta. Až dosud přitom vláda v rámci chystaného konsolidačního balíčku hovořila o snížení „jen“ o dvě procenta, přičemž jednotliví ministři tvrdili, že se to fakticky ani neprojeví, protože například nebudou obsazovat místa po lidech odcházejících do penze a podobně.

Podle Stanjurova návrhu by se navíc mohly tarifní tabulky ve veřejné sféře snížit příští rok až o pět procent. Někteří ministři ale už dali jasně najevo, že to za ně nepřipadá v úvahu. Chtějí si to se šéfem státní kasy příští týden vyříkat na výjezdním zasedání vlády ve Vimperku.

Celý článek, ze kterého výše uvedený text vychází, naleznete na webu Novinky.cz na adrese: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-stanjura-zaskocil-kolegy-chce-jeste-vic-orezat-platy-od-statu-40433573

  • Akademici: Vláda odepisuje vědu a školství 

Také akademici jsou překvapeni a rozhořčeni plánovanými vládními škrty ve veřejné správě. „Rada vysokých škol a Vysokoškolský odborový svaz ostře odsuzují předběžný návrh rozpočtu na rok 2024, který představilo ministerstvo financí. Do vlády předkládá návrh, který silně ohrožuje budoucnost země,“ sdělil svaz deníku Právo. Vláda podle svého prohlášení při nástupu deklarovala, že chce zlepšit postavení vědy a výzkumu. Zřídila kvůli tomuto úsilí i samostatné ministerstvo. (Celý článek naleznete v pravém sloupci jako scan, klikněte si na něj pro zvětšení.)

  • Kdo bude za takových podmínek učit? říkají ředitelé i školské odbory
Nehoráznost, podpásovka, nesmysl. Takovými slovy hodnotí ředitelé škol a Českomoravský odborový svaz pracovníků školství možné snížení tarifních platů ve veřejném sektoru o pět procent, které chce navrhnout ministr financí Zbyněk Stanjura.
„Podle nás je to nehorázné. Ještě nehoráznější je to, že návrh není ve vnějším připomínkovém řízení, ale pouze vnitřním, takže veřejnost do toho nemá možnost zasáhnout. Nás to zvedlo ze židle, protože v balíčku nic takového nebylo. Snižovat platy lidem ve státní sféře je podpásovka,“ řekla Právu místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.
Ani ředitelé škol oslovení Právem záměr neznali, ale podle nich by to vedlo k tomu, že se do školství zaměstnanci nepohrnou.
(Celý článek opět naleznete v pravém sloupci jako scan, klikněte si na něj pro zvětšení.)