Rozhovor předsedy Františka Dobšíka pro časopisTýden

Za svou podporu Plagovi bych si dnes vlepil facku

Už dlouho nebyly vztahy mezi ministerstvem školství a učiteli tak narušené jako nyní. Kantoři stávkovali a zvažují další protesty. „Ukazuje se, že ministr školství Robert Plaga učinil už řadu kroků pro školství vysloveně negativních. Za svůj resort vůbec nebojuje,“ říká FRANTIŠEK DOBŠÍK, předseda vlivných školských odborů.

* Poslanci ve druhém čtení zákona o státním rozpočtu definitivně odmítli pozměňovací návrhy, které by zvýšily platy učitelů o více než přislíbených deset procent. Vnímáte to jako svou prohru?

Není to výhra, ale rozhodně to nelze vnímat jako prohru. Pro nás bylo klíčové, aby se platy nezvyšovaly tak, jak původně navrhoval pan ministr školství Robert Plaga. Ten chtěl, aby si učitelé polepšili o pevnou částku 1750 korun, následně to upravil na 2700 korun. Ale nám stále šlo o to, že chceme procentuální navýšení, že není dobré stejnou částkou navýšit peníze učiteli základní školy jako učiteli střední školy, asistentovi pedagoga nebo řediteli školy.

* Prvotním slibem vlády, kterou k tomu svým usnesením vyzvala i sněmovna, bylo přidání učitelům o patnáct procent. Nakonec se ale platy kantorů zvednou o osm procent v pevné složce platu a o dvě procenta v nenárokovém osobním ohodnocení. S tímto výsledkem jste spokojeni?

Ne, to samozřejmě nejsme. Tou předchozí odpovědí jsem ale chtěl poukázat na to, že původní návrhy ministra školství byly pro učitele dokonce ještě horší než konečný výsledek. A ani ten nepokládáme za optimální. Protože na začátku roku nám pan premiér Andrej Babiš řekl, že si sice uvědomuje ten patnáctiprocentní příslib, ale nakonec je možné učitelům přidat jen deset procent. Že jde o důsledek zpomalování ekonomického růstu. Ostatní státní zaměstnanci měli dosáhnout na dvouprocentní navýšení platů. Odbory tedy byly konstruktivní: premiérovi jsem řekl, že si počkáme na červenec, jak se bude ekonomika vyvíjet. A paní ministryně financí Alena Schillerová byla velmi férová a reagovala, že když se bude ekonomika vyvíjet dobře, že to samozřejmě zohlední a bude se snažit najít pro učitele peněz víc…

Celý rozhovor si můžete přečíst v níže připojeném článku ve frmátu pdf...