Růst učitelských platů o 15 procent vláda schválila. Odbory ukončí stávkovou pohotovost

Tarifní platy učitelů od listopadu vzrostou o patnáct procent, ostatní zaměstnanci veřejné správy spolu s policisty, hasiči či příslušníky vězeňské služby dostanou přidáno deset procent. Nařízení schválila vláda. Protože rozhodla i o navýšení rozpočtu vysokých škol, odbory oznámily, že zruší stávkovou pohotovost. Schváleno bylo také nařízení o valorizaci penzí. Průměrný měsíční důchod vzroste od ledna příštího roku o 475 korun.

Nařízení o valorizaci důchodů a růstu platů státních zaměstnanců schválila v pondělí vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Růst odráží zvyšování cen i mezd v zemi.

Zaměstnanci ve veřejné správě a členové bezpečnostních sborů, tedy policisté, hasiči či příslušníci vězeňské služby, dostanou od listopadu přidáno deset procent. Učitelé v regionálním školství o 15 procent. Na zvýšení platů se koalice dohodla před dvěma týdny, nyní ministři schvalovali příslušná nařízení. Přidáno dostanou i vojáci.

„Plníme, co jsme slíbili,“ uvedl na Twitteru místopředseda ANO a ministr obrany Martin Stropnický k růstu mezd, který se týká i vojáků.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vláda vrátila bezpečnostním sborům všechno, o co byli kráceni v době ekonomické krize.

Hrozba stávkou pominula

Odbory pracovníků veřejného sektoru v reakci na aktuální kroky vlády oznámily, že zruší stávkovou pohotovost, do níž 6. září vstoupily na podporu požadavku na růst platů. Důvody k přípravě stávky či jiných protestních akcí pominuly, když kabinet rozhodl o zvýšení platových tarifů i rozpočtu pro vysoké školy.

„Vítáme vstřícný postoj vlády. Udělala velmi dobrý a pozitivní krok,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Do stávkové pohotovosti vstoupilo 14 odborových svazů. Zapojily se odbory školské, zdravotnické, úřednické, hasičské, civilních zaměstnanců armády, vědců, pracovníků kulturních zařízení i ochrany přírody, hudebníků a herců.

Loni ve veřejném sektoru pracovalo přes 626 tisíc lidí. Zhruba 100 tisíc z nich je podle předáků ČMKOS v odborech.

Jen letos je na růst platů potřeba 2,5 miliardy

Státní rozpočet bude podle podkladů pro vládu přidání v posledních dvou měsících roku stát 2,54 miliardy korun, v příštím roce pak 15,2 miliardy.

Zvýšení platů pro policisty a hasiče o deset procent vyjde v letošním roce zhruba na 451 milionů korun. V příštím roce bude na zvýšené platy u těchto bezpečnostních sborů z rozpočtu potřeba 2,9 miliardy korun.

Výdělky policistů, hasičů a dalších členů bezpečnostních sborů se naposledy zvyšovaly letos v červenci o desetinu. Za čtyři roky vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) bezpečnostním sborům přidala 25 procent, což představuje průměrně 5000 korun hrubého. Policejní sbor má zhruba 40 tisíc lidí, hasičů je přes 9700. Průměrný plat u policie i hasičů byl před zvýšením kolem 35 tisíc korun.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/2252470-schvaleno-od-listopad...