Senátní školský výbor doporučil návrh novely zákona o pedagogických pracovnících beze změn

O konečném znění bude Senát hlasovat prvního června 2023

Předseda výboru Jiří Růžička (TOP 09), který novelu zákona o pedagogických pracovnících uváděl, v úvodu poukázal  na to, že podle původního návrhu měli mít plat stanoven zákonem všichni pedagogičtí pracovníci vypočítaný ve výši 130 % průměrné mzdy podle zveřejněných údajů ČSÚ za předminulý kalendářní rok.

Zúžení prosazené koaličními poslanci jen na učitele, které kritizovaly školské odbory a požadovaly navrácení k původnímu stavu, toto časové vymezení neobsahuje. Navzdory těmto nejasnostem návrh novely školský výbor schválil beze změny. Původní vládní návrh předpokládal stanovování objemu peněz na platy pedagogických pracovníků na nejméně 1,404násobek průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v Česku vždy za předminulý rok. Celková výše peněz na platy učitelů bude podle schválené koaliční úpravy činit od příštího roku "v měsíčním průměru na jeden úvazek učitele nejméně 130 procent průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství".

František Dobšík, předseda školských odborů, zaslal senátorům před jednáním výboru dopis, ve kterém důrazně upozorňuje, že bez určení kalendářního roku, ze kterého se bude průměrná hrubá mzda počítat, je novela věcně i legislativně velmi problematická. Požaduje rovněž, aby Senát nepřipustil rozdělování pedagogických pracovníků pro účely odměňování na privilegované učitele a ostatní pedagogy.

Ministr školství Mikuláš Bek (za STAN) uvedl, že bude třeba nalézt  s odbory kompromis a interpretaci, která rozhodně nebude jednoduchá. Podle ministra by platy učitelů měly být propojeny s kariérním řádem. "Platy učitelů nastavit jenom podle odsloužených let považuji za strašnou chybu," dodal ministr.

Nové nastavení souvisí se změnou programového prohlášení vlády. Nesouhlasily s ním vedle opozice a školských odborů také všechny  vlivné  organizace, které se vzdělávání v Česku věnují.

Školské odbory na svém nedávném sjezdu vyzvaly k zakládání stávkových výborů, chtějí být připraveny k případným akcím, pokud budou jednání selhávat.

JK