Školské odbory vyjádřily podporu neoprávněně zadrženým běloruským odborovým předákům

V Bělorusku přitvrdily represe proti svobodným odborům. Dne 19. 4. 2022 bylo zatčeno vedení běloruské odborové konfederace BKPD.

Bylo zadrženo více než třináct lidí včetně předsedy BKPD Aliaksandra Yarashuka a místopředsedy BKPD Siarheie Antuseviche. To vše následovalo poté, co BKPD vyjádřila svoji podporu Ukrajincům a odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu.

Brzy po invazi ruských vojsk na Ukrajinu vydala výkonná rada Běloruského kongresu demokratických odborů (BKPD) prohlášení, kde tuto ruskou invazi jménem kongresu silně odsoudila. Ostře se vyhranila i proti tomu, že část útoku proti Ukrajině proběhla z území Běloruska. Prohlášení vyjadřuje plnou solidaritu ukrajinskému lidu, citujeme: „Jménem členů nezávislých odborů Běloruska, pracovníků naší země, skláníme hlavu před vámi, ukrajinští bratři a sestry. Omlouváme se vám za ostudu, kterou běloruská vláda udělala všem Bělorusům tím, že se stala spojencem agresora a tím, že mu otevřela svoje hranice s Ukrajinou. Nicméně vás chceme ujistit, drazí Ukrajinci, že většina Bělorusů, [...], odsuzuje činy stávajícího běloruského režimu, který toleruje ruskou agresi proti Ukrajině. Požadujeme okamžité ukončení násilí a stažení ruských vojáků z Ukrajiny i Běloruska.“

Na začátku dubna 2022 státní úřady Běloruska prohlásily Nezávislý běloruský odborový svaz pracovníků rádiových a elektronických komunikací (REP) za extremistickou skupinu a zakázaly jeho činnost, aniž by toto svoje tvrzení opřely o pádné důvody. Dne 12. 4. 2022 vydala výkonná rada BKPD prohlášení, kde se ohradila proti zákazu činnosti svého členského svazu REP i proti jeho označení za extremistickou organizaci.

Ve dnech 18. – 19. 4. 2022 běloruské bezpečnostní složky vykonaly prohlídku prostor kanceláří i domovů odborových předáků a dalších lidí, kteří spolupracují s BKPD. Státní policie KGB zadržela celkem čtrnáct lidí. Obvinění nebyla dosud zveřejněna. Mezi zatčenými je předseda BKPD Aliaksandr Yarashuk, místopředseda BKPD Siarhei Antusevich, předseda Svobodných běloruských odborů (SPB) Mikalaj Sharakh. Ke dni 25. 4. 2022 nebyl Mikalaj Sharakh ani ostatní odboroví předáci propuštěni, ačkoliv proběhla maximální třídenní lhůta, po kterou může zadržení trvat.

Zatýkání a represe proti odborům odsoudila Mezinárodní organizace práce Freedom of association rights: ILO Director-General calls for the release of Belarusian trade union leaders, Mezinárodní odborová konfederace ITUC, Amnesty International Belarus: Disclose whereabouts of detained trade union leaders - Amnesty International, světové odbory Global Unions a další organizace. Svoji solidaritu s běloruskými kolegy vyjádřily i členské organizace ETUCE jako např. německý svaz GEW, nebo maďarský svaz PDSZ.

Běloruské odboráře podpořili i studenti světové odborové vzdělávací instituce Global Labour University videem, které můžete vidět v tomto odkazu:

Podporu zatčeným odborářům vyjádřil jménem svazu ČMOS PŠ i jeho předseda František Dobšík. Chcete-li svoji podporu vyjádřit i vy, můžete tak učinit pomocí elektronické petice v tomto odkazu:

Belarus: Biggest attack on a trade union in Europe this century (labourstartcampaigns.net)

Gabriela Tlapová