Školství už teď chybí miliardy, přitom se chystají další škrty

Rozpočet ministerstva školství by se měl navýšit oproti letošku minimálně o devět miliard korun, aby vláda dodržela nová zákonná pravidla pro růst učitelských platů. Ministerstvo financí však navrhuje pro školství škrty ve výši 29 miliard.

Nedávno schválený zákon, který zaručuje učitelům úroveň mezd, je ovšem nejasný. „Pokud by mělo platit, že učitelé budou v průměru v daném roce dostávat 130 procent průměrné mzdy daného roku, bylo by zapotřebí pro příští rok 27 miliard navíc,“ řekl Právu ekonom a šéf Institutu CERGE-EI Daniel Münich.

Odhad zahrnuje předpoklad, že letos platy učitelů porostou o čtyři procenta, jak vláda slíbila. Loni plat učitelů bez řídících pracovníků a pomocných pedagogických sil činil v průměru 46 521 měsíčně. Münich také při výpočtech vycházel z dubnové prognózy růstu republikové průměrné mzdy ministerstva financí.

Předseda školských odborů František Dobšík navrhuje, aby se platy ve školství plošně navýšily o deset procent. Průměrný plat učitelů včetně vedoucích pracovníků by se tak navýšil na průměrných 55 167 korun, což by odpovídalo 136,7 procenta průměrné mzdy z roku 2022.

O desetinu by si měli podle odborů polepšit i ostatní pedagogové a nepedagogové. Celkově by to podle odborů vyšlo na 15 miliard. O takové částce hovořili i koaliční poslanci...

Celý článek naleznete v příloze tohoto textu jako scan, nebo v elektronické podobě na webu Seznam.cz na adrese: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-skolstvi-uz-ted-chybi-miliardy-pritom-se-chystaji-dalsi-skrty-40440569/