Školy s pedagogy v karanténě si budou moci upravit školní rok

Ministerstvo školství reagovalo na upozornění školských odborů rychle

Školy, které musely vyhlásit ředitelské volno kvůli karanténě pedagogického sboru, budou moci požádat ministerstvo školství o změnu organizace školního roku. Úřad jim umožní posunutí jeho začátku, případně přerušení, a tím také zajistí nárok rodičů na ošetřovné. Vyplývá to mj. z dopisu, který ministr školství Robert Plaga poslal předsedovi školských odborů Františku Dobšíkovi.

Vedení svazu ve středu apelovalo na ministra, aby se zasadil o zpřesnění pravidel pro uzavírání škol, která nejsou dostatečná. Například v Praze nechali hygienici některé školy otevřené navzdory karanténě pedagogického sboru. Školy pak vyhlásily ředitelské volno, které je nanejvýš pětidenní, i když karanténa může trvat déle než deset dní. Ani rodiče, kteří v takovém případě s zůstali dětmi doma, nemají nárok na ošetřovné. A výuka na dálku není za takových okolností ze zákona povinná.

Ministr přislíbil, že bude vzniklý problém řešit s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

"V případě, že by krajské hygienické stanice nebyly schopny změny své praxe, pak školám, které nemohou zabezpečit prezenční výuku z důvodu karantény pedagogických a dalších pracovníků, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na žádost školy změní po dobu nezbytně nutnou organizaci školního roku. Čímž také zajistí nárok rodičů na ošetřovné," odpověděl dnes ministr Robert Plaga v dopisu Františku Dobšíkovi.

"V těchto školách by se mohl posunout začátek školního roku," vysvětlila dále pro média mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Úřad podle ní už toto řešení umožnil ZŠ prof. Švejcara v Praze 12 nebo Gymnáziu Nymburk.

Podle ministra školství se dá uzavření školy kvůli změně organizace školního roku také označit za nepředvídatelnou událost, při které vzniká nárok na ošetřovné. Odbory toto stanovisko vítají. Podle zástupkyně školských odborů v Praze Evy Dvořáčkové by jinak musely kvůli uzavřeným školám zůstat doma s dětmi bez ošetřovného již stovky rodičů.

Dopis ministra školství Roberta Plagy předsedovi svazu Františku Dobšíkovi naleznete připojený ve formátu pdf níže.

Celý článek, který zveřejnila ČTK na serveru České noviny, naleznete na adrese: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/skoly-s-pedagogy-v-karantene-si-budou-moci-upravit-skolni-rok/1928797

Další článek s doplňujícími informacemi naleznete na serveru Novinky.cz na adrese: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/rodice-skolaku-kteri-budou-kvuli-karantene-ucitelu-doma-mohou-nakonec-osetrovne-dostat-40335257