Smrt učitele je velkou tragédií našeho školství

Vražda učitele žákem je tím nejotřesnějším co se může ve škole stát.  Jménem školských odborů vyjadřujeme rodině zabitého pana učitele i kolegyním a kolegům celé školy v Praze 4, Ohradní ulici  naši hlubokou účast.

Čest jeho památce.

Školské odbory od roku  2004 volají po větší právní ochraně učitelů, kdy poprvé českým školstvím otřásla vražda. Pedagog Středního odborného učiliště ve Svitavách se stal obětí útoku svého žáka, který ho při vyučování napadl nožem a způsobil mu vážná zranění, kterým v nemocnici podlehl. Šlo o vůbec první případ, kdy násilí na škole skončilo smrtí. Od té doby dochází k dalším incidentům a šikaně, jak nedávno sugestivně zachytil seriál Ochránce. Školské odbory dlouhodobě volají pro větší právní ochraně učitelů a přišly s návrhem, aby učitelům byl přidělen status chráněné osoby. 

Z našich zkušeností víme, že je velmi důležité dostatečné předávání informací ve sborovnách, aby se včas vědělo, který učitel má v některé třídě problém, a nabízet dostupnou a hlavně rychlou pomoc.

František Dobšík, předseda 

V příloze přikládáme článek na téma ochrany učitelů, který vyšel v deníku Právo. K této problematice se v článku vyjadřuje předseda svazu.