Světový akční týden pro vzdělávání

„Investujte do veřejného vzdělávání právě teď“

Světový akční týden pro vzdělávání (Global Action Week for Education) je organizován občanskou společností Global Campaign for Education. Jde o koalici odborů a organizací občanské společnosti, která se angažuje ve vzdělávání. Zakládajícím členem tohoto uskupení je Education International.

Světový akční týden je organizován od roku 2001 s cílem vytvořit tlak na veřejné autority a představitele, aby zajistili a realizovali všeobecné právo na bezplatné kvalitní vzdělávání pro všechny.

V roce 2020 se Světový akční týden pro vzdělávání uskuteční od 26. 4. do 2. 5. 2020. Zvolené téma pro letošní rok je: „Do roku 2030 zbývá 10 let: Řešení doporučení a plány občanské společnosti pro dosažení cíle SDG 4“. V rámci letošní kampaně se Education International a Global Campaign for Education snaží upozornit na to, že vlády přijaly plány cílů udržitelného rozvoje SDG, ale pokrok na jejich dosažení je zatím velmi pomalý. Pokud se má dosáhnout vytýčeného cíle stanoveného pro rok  2030, je třeba zesílit úsilí. Education International tuto myšlenku dále rozpracovává ve své zprávě s názvem „Off-Track“. Podle této zprávy je jednou z hlavních příčin problému chronické podfinancování vzdělávacího sektoru. Z tohoto důvodu chtějí Education International a Global Campaign for Education vést letošní kampaň pod heslem „Investujte do veřejného vzdělávání právě teď“ (Invest in Public Education now!).

Každý den kampaně Světového akčního týdne pro vzdělávání bude věnován jinému tématu, které souvisí s problematikou financování vzdělávání:

•   Pondělí 27. 4. 2020: Investice do veřejného vzdělávání

Vzdělávání musí být veřejně financováno a regulováno. Státy by měly podstatně zvýšit veřejné investice do vzdělávání a přidělit tomuto sektoru alespoň 6 % HDP a alespoň 20 % národního rozpočtu. Rozvinuté země by měly naplnit svůj závazek investovat alespoň 0,7 % hrubého národního příjmu do pomoci rozvoje a zajistit, aby alespoň 20% z této částky šlo na veřejné vzdělávání. Vzdělání je lidské právo a veřejné dobro; veřejné autority musí bránit vzdělávací sektor před privatizací a korporátním vlivem orientovaným jen na zisk.

•   Úterý 28. 4. 2020: Investujte do učitelů

Vlády by měly podstatně zvýšit investice do náboru, školení, profesního rozvoje a udržení pedagogických a nepedagogických pracovníků v profesi, neboť to je způsob, jak čelit globálnímu nedostatku 69 miliónu učitelů nezbytných pro dosažení cíle SDG 4 a zajištění toho, aby všechny děti měly zajištěnu výuku od kvalifikovaných učitelů. Vlády musí zajistit slušné platy a pracovní podmínky, které budou určeny na základě dialogu s odbory.

•   Středa 29. 4. 2020: Investice do rovného přístupu a inkluze

Rovnoprávné a inkluzivní vzdělávání znamená, že všichni studenti by měli být vzděláváni dohromady, ve stejné kvalitě a pokud možno ve stejné vzdělávací instituci. Vlády musí představit taková opatření, aby zajistily, že i marginalizovaní studenti – včetně dívek a žen, hendikepovaných, migrantů a uprchlíků – mají přístup k relevantnímu a kvalitnímu vzdělávání. Je třeba nezbytných okamžitých opatření pro to, aby vzdělávání na všech stupních bylo bezplatné, aby se zrušily nepřímé výdaje (jako např. za knihy, materiály, uniformy, školní stravování a dopravu).

•   Čtvrtek 30. 4. 2020: Investice do kvalitních pomůcek a prostředí

Státy by měly přijmout všechna nezbytná opatření, aby zajistily bezpečné vzdělávací prostředí. Měla by být zajištěna odpovídající infrastruktura, kvalitní výuka, výukové materiály a přístup k otevřeným vzdělávacím zdrojům.

Více informací naleznete na webu Global Campaign for Education na adrese: https://www.campaignforeducation.org/en/what-we-do/global-action-week/

Zprávu Education International „Off-Track" naleznete na adrese: https://issuu.com/educationinternational/docs/off_track-_educators_assess_sdg_4_p