To je na demisi, zlobí se učitelé nad výroky ministra

Vzrušená diskuse kolem plánu zrušit příplatky za suplování

Učitelskou veřejnost rozčílily výroky, které zazněly z úst ministra školství v rozhovoru pro Deník N, kde mimo jiné zmínil, že si učitelé nezaslouží příplatky za suplování - jsou prý přežité a ne všichni učí kvalitně. Navíc si myslí, že ředitelé jsou hysteričtí a vydírají ho kvůli chybějícím penězům. Ti spolu s učiteli jeho slova považují za skandální.

Hlavním tématem článku byly ostatní neinvestiční výdaje (ONIV), ze kterých ředitelé hradí pomůcky pro učitele, učebnice, školení a pojištění pedagogů či jejich nemocenské.

Současný ministr Vladimír Balaš by chybějící miliardu, kterou z ONIV vzal školám rezort ještě za dob Petra Gazdíka minulý rok, rád kompenzoval například tím, že sáhne na příplatky za suplování. V současnosti pobírají učitelé 200 % za každou odsuplovanou hodinu, Balaš by částku rád snížil. Jeho následná argumentace ale zvedla ze židlí odbory i samotné učitele. Ozvaly se hlasy, volající pro ministrově demisi.

V podobném duchu promluvil i předseda školských odborů František Dobšík. „Jestli by měl odstoupit? Má to nádech hodně silného vyjádření, ale spíš bych se pídil, kdo to panu ministrovi poradil, ten by měl odstoupit. To nemohl vymyslet pan ministr. Vzhledem k tomu, že je vysokoškolský učitel, tak mu to někdo musel poradit, protože na vysokých školách je režim platů jiný,“ řekl.

Svaz zatím vydal k záležitosti krátké a jasné stanovisko: Školské odbory odmítají návrhy, které zazněly v některých médiích 25. 10. od ministra školství. Požadují koncepční debatu mezi sociálními partnery. Nedostatek finančních prostředků v rozpočtu školství nelze řešit na úkor zaměstnanců.

Články v deníku N naleznete níže v přílohách ve formátu pdf.

Článek, který k problematice vyšel na serveru iDNES.cz, naleznete na adrese: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vladimir-balas-oniv-priplatky-suplovani-msmt-ucitele-odbory.A221025_173851_domaci_imat